Lidé vzpomínají na zemřelé, jsou Dušičky

Praha – Lidé dnes vzpomínají na své příbuzné a blízké, kteří zemřeli. Druhý listopadový den se tradičně připomíná Památka zesnulých, lidově Dušičky. Věřící se scházejí na bohoslužbách za zemřelé, hroby se už od víkendu plní svíčkami, věnci a květinami.

Hřbitovy mají kvůli dušičkám už několik dní prodlouženou otevírací dobu, policisté a strážníci je hlídají kvůli riziku krádeží nebo dopravních komplikací. Některá města v okolí hřbitovů posílila městskou hromadnou dopravu.

SOUVISEJÍCÍHřbitovy v Hradci Králové o Dušičkách rozšíří otevírací dobu, MHD posílí

Dušičky jsou vzpomínkou na zemřelé, kteří podle katolického pojetí nejsou ještě dokonale připraveni ke vstupu do nebe a jsou ve fázi takzvaného očišťování, které tato církev nazývá očistcem. Veřejné slavení vzpomínky na všechny zemřelé zavedl benediktinský opat Odilo z francouzského kláštera Cluny po roce 998. Od 14. století zdomácnělo i v Římě. Zvyk slavit v ten den tři mše za zemřelé potvrdil v 18. století papež Benedikt XIV. Od roku 1915 to bylo rozšířeno na celou katolickou církev.

V anglosaských zemích je oslava památky zesnulých spojena s veselicí nazývanou Halloween. Halloweenské akce se v poslední době rozšířily i v Česku, nejvíce se ujalo vyřezávání dýní, strašidelné převleky nebo dekorace. V Latinské Americe se na Den mrtvých (Día de Muertos) konají průvody masek. V Pražské tržnici dnes mohou lidé zažít atmosféru mexických oslav svátku mrtvých – karnevalové masky a kostýmy, jihoamerickou hudbu, jídlo či pití, workshopy či divadlo pro děti.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář