Lidem se dnes otevřou židovské památky, které běžně nejsou přístupné

Praha – Veřejnosti se dnes otevře 55 židovských památek v Česku, které nejsou běžně přístupné nebo byly v posledních letech opraveny. Lidé si budou moci prohlédnout například synagogu v Čáslavi nebo židovské hřbitovy v Litomyšli, Kolíně a Polné. Přehled zpřístupněných památek a informace o doprovodném programu najdou zájemci na webu. Den židovských památek se koná pošesté.

„Mezi největší lákadla letošního roku patří bezesporu čáslavská synagoga, ve které byla po několika letech dovršena první fáze rekonstrukce,“ uvedl v tiskové zprávě Pavel Veselý z pražské židovské obce, která akci spolupořádá. Otevřené budou mimo jiné také synagogy v Třebíči, Mikulově či Krnově. Židovské hřbitovy si budou moci zájemci prohlédnout například v Litomyšli, ve středočeské obci Přistoupim, Terešově na Rokycansku, v Kolíně, Polné na Jihlavsku nebo v Prostějově.

SOUVISEJÍCÍArcheologové objevili „velkolepou“ starověkou mozaiku Samsona

„Na starém kolínském hřbitově proběhla v loňském roce dokumentace více než 600 náhrobků, během které bylo nalezeno několik místních významných osobností – rabínů, jejich rodinných příslušníků či představených židovské náboženské obce,“ doplnil Veselý. Na židovském hřbitově v Polné zase podle něj letos dokončili opravu 114 poškozených náhrobků.

Z památek pražského židovského města bude přístupná pouze Jeruzalémská synagoga, na jejíž ženské galerii jsou dvě stálé expozice o péči o židovské památky.

V některých lokalitách organizátoři připravili doprovodný program, nejčastěji komentované prohlídky a přednášky. Všechny památky budou přístupné zdarma, nebo za dobrovolné či symbolické vstupné.

Veselý připomněl, že většina židovských obcí na území ČR zanikla kvůli holokaustu a také v důsledku poválečných emigračních vln. Synagogy a židovské hřbitovy byly opuštěny a chátraly. Během druhé světové války bylo zničeno na 70 synagog, dalších 105 synagog bylo zbořeno během komunistického režimu. Teprve po listopadu 1989 se začalo s dokumentací a záchranou zbylých památek. Do dnešní doby se dochovalo kolem 200 synagog a 370 židovských hřbitovů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 13. srpna 2023 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář