Litevští biskupové vyzvali politiky, aby zamítli návrh zákona o partnerství osob stejného pohlaví

Litevští biskupové vyzvali politiky, aby zamítli návrh zákona o partnerství osob stejného pohlaví, a citovali slova papeže Františka, který tvrdí, že občanské svazky narušují pojem manželství a rodiny.

Litevský parlament minulý měsíc odhlasoval přijetí návrhu zákona legalizujícího partnerství osob stejného pohlaví k dalšímu legislativnímu procesu poté, co v květnu 2021 podobný návrh zákona zamítl.

Litevská biskupská konference – orgán, který sdružuje katolické biskupy v zemi – v pastýřském listu věřícím citovala traktát papeže Františka z roku 2016, v němž se uvádí, že „faktické svazky nebo svazky osob stejného pohlaví nelze jednoduše ztotožňovat s manželstvím“.

„Návrh zákona o občanských svazcích v podstatě navrhuje to, k čemu nás papež František vybízí, abychom to nedělali – ztotožňovat faktické svazky a svazky osob stejného pohlaví s manželstvím. Nemůžeme podpořit tento návrh zákona, který překrucuje a znehodnocuje pojmy manželství a rodiny,“ napsali podle portálu Premier biskupové.

Podle biskupů by partnerské svazky mohly být „trojským koněm“ vedoucím k občanskému sňatku.

Britský zpravodajský portál dále uvádí, že dopis se nedotkl prohlášení papeže Františka z roku 2020, že homosexuálové by měli být chráněni zákony o občanských svazcích.

Průzkum veřejného mínění z dubna 2021 ukázal, že 70 % dospělých Litevců je proti partnerství osob stejného pohlaví.

Tři čtvrtiny z 2,8 milionu obyvatel Litvy se hlásí k římskokatolické církvi a několik poslanců během rozpravy před hlasováním o postoupení návrhu zákona do dalšího čtení označilo homosexualitu za „hřích“.

Litevští biskupové se postavili za alternativní návrh zákona, který je rovněž projednáván v parlamentu a který by umožnil skupině lidí deklarovat „blízké příbuzenství“ a získat další práva.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. července 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář