Litomyšlské biskupství slaví 680 let existence, výročí připomenou mše či výstavy

Litomyšl – Litomyšlské biskupství letos oslaví 680 let od svého založení. Vznik druhé nejstarší české diecéze připomenou mše, vědecká konference, výstava nebo také aktualizované heslo na wikipedii, uvedl v tiskové zprávě Vítek Večeře z proboštství.

Papež Kliment VI. vydal v roce 1344 bulu, která byla vyvrcholením snahy Jana Lucemburského a jeho syna Karla o vymanění české církve z vlivu arcibiskupství v německé Mohuči. Listinou bylo pražské biskupství povýšeno na arcibiskupství a vzniklo nové biskupství v Litomyšli, která tehdy představovala významné náboženské centrum.

SOUVISEJÍCÍNuzík: Role arcibiskupa je spojena se zodpovědností, ale i větší samotou

„Tato nová diecéze neměla dlouhého trvání, fakticky zanikla již v době husitských válek, přesto se v jejím čele vystřídalo několik osob zvučných jmen jako třeba Jan ze Středy, Albert ze Šternberka či Jan Železný. Biskupství bylo v 70. letech 20. století papežem Pavlem VI. obnoveno jako titulární a je udělováno biskupům bez vlastní diecéze, například pomocným biskupům nebo papežským diplomatům,“ uvedl Večeře.

Největší akce spojená s výročím se odehraje v neděli 28. dubna. Od 10:00 bude Jude Thaddeus Okolo, apoštolský nuncius v České republice, sloužit v litomyšlském proboštském a kapitulním kostele Povýšení sv. Kříže slavnostní výroční mši svatou.

„Tu doprovodí zpěvem gregoriánského chorálu jeden z nejlepších souborů svého druhu vůbec, Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena, a to s repertoárem z doby vzniku biskupství v Litomyšli,“ uvedl Večeře.

V plánu jsou i další slavnostní bohoslužby. Podvečerní mši dnes bude sloužit Josef Kajnek, emeritní pomocný královéhradecký biskup. Na dnešek připadá 30. výročí založení Kolegiátní kapituly při kostele Povýšení sv. Kříže. Titulární slavnost ve stejném kostele je naplánovaná na 14. září, hlavním celebrantem bude bývalý titulární litomyšlský biskup Pavel Konzbul.

Ve dnech 17. a 18. října se v zámeckém pivovaru uskuteční vědecká konference, kde odborníci promluví na téma litomyšlského biskupství v jeho historické i současné perspektivě. Konferenci pořádá Historický ústav Akademie věd ČR. „Vzhledem k významnosti připomínaného jubilea se tato akce bude konat přímo v Litomyšli, a to v zámeckém pivovaru, tedy v místech, kde se nacházel komplex středověkého biskupství,“ uvedl Večeře.

Součástí připomínky výročí bude také řada drobnějších akcí, mezi nimi bude přednáška o litomyšlském biskupství, kterou přednese Vojtěch Večeře z Akademie věd ČR. V badatelně archivu v Litomyšli bude po celý rok ke zhlédnutí soubor nedávno restaurovaných listin litomyšlského biskupství, opatřenými původními biskupskými pečetěmi,

„Další drobnou připomínkou bude skromná panelová výstava o litomyšlském biskupství v kostele Povýšení sv. Kříže nebo třeba zveřejnění zásadně přepracovaného a rozšířeného hesla na české wikipedii. Výročí si budou hravě připomínat také třeba děti, které vytvoří instalaci svých prací o biskupství v Litomyšli,“ uvedl Večeře.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10: dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář