Křesťan dnes

LN: V pražské arcidiecézi skončili ekonomičtí manažeři

Praha – Pražský arcibiskup Jan Graubner po třech měsících od jmenování propustil ekonomické manažery pražské arcidiecéze, která spravuje miliardové majetky. Skončili výkonný ředitel arcibiskupství Antonín Juriga a ředitelka ekonomicko-strategické sekce Linda Dolečková. Píšou o tom dnešní Lidové noviny (LN). Za odchodem Jurigy je podle Graubnerova mluvčího Jiřího Prinze reorganizace, Dolečková odešla ze zdravotních důvodů, sdělil serveru Lidovky.cz Prinz. Jurigova agenda, tedy hospodaření se stovkami objektů, pozemků a také například s 27.000 hektary lesů, přechází nyní přímo na generálního vikáře pro správu a organizaci pražské arcidiecéze.

Podle znalců církevního práva byl Jurigův post anomálií. Většinou má diecéze generálního vikáře, který odpovídá za provozní a ekonomické záležitosti. „Generální vikář pro správu a organizaci pražské arcidiecéze Jan Balík požádal pražského arcibiskupa Jana Graubnera o organizační změnu spočívající ve zrušení pozice výkonného ředitele a to ke dni 19. září. K témuž datu proto ukončil pracovní poměr Antonín Juriga. Od toho data přechází veškerá agenda zrušené pozice přímo na generálního vikáře pro správu a organizaci pražské arcidiecéze,“ sdělil LN Prinz.

SOUVISEJÍCÍNová politika Vatikánu nařizuje uzavřít všechny zahraniční investiční účty

Podle dvou zdrojů deníku je důvodem Jurigova konce nespokojenost s jeho ekonomickým rozhodováním, podle Jurigy jsou za tím výhradně osobní důvody. „Žádné jiné důvody v tom nejsou,“ sdělil serveru.

Skončit podle listu musela i šéfka strategické sekce Dolečková, která byla považovaná za Jurigovu blízkou spolupracovnici. „Ke dni 15. září ze zdravotních důvodů ukončila dohodou pracovní poměr Ing. Linda Dolečková, ekonomka a ředitelka sekce ekonomicko-strategické,“ potvrdil Prinz. Dodal, že oba odstoupili ze všech statutárních orgánů a dalších pozic, do kterých byli v rámci svého pracovního poměru jmenováni nebo zvoleni.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – arcibiskup Jan Graubner

Exit mobile version