Loni vandaly poničený židovský hřbitov v Námestovu je díky sbírce a dobrovolníkům znovu obnoven

BRATISLAVA – S hygienickými maskami přes nos a ústa – tak, aby vyhověli slovenským předpisům v době koronaviru – dobrovolníci téměř dokončili obnovu židovského hřbitova v městě Námestovo, kde vandalové loni v prosinci vyvrátili ze země a rozbili na 60 náhrobků. Jejich zrestaurování, které začalo 2. dubna, tři dny poté, co Slovensko zmírnilo koronavirové restrikce týkající se některých venkovních aktivit, bylo financováno převážně z darů, pomocí sbírky.

Zdárný konec opravy a vztyčení zvandalizovaných náhrobků oznámili organizátoři na facebookové stránce hřbitova dne 23. dubna. Kromě toho byl na objekt hřbitova instalován bezpečnostní kamerový systém. Na opravě náhrobků se podílelo mnoho mladých dobrovolníků, převážně skautů.

Židovský hřbitov v Námestovu se nachází na břehu vodní nádrže řeky Orava, která vznikla v letech 1941 – 1954. Má se za to, že část historického hřbitova se nachází pod hladinou nádrže, stejně jako několik vesnic, které byly zaplaveny při její stavbě.

Před prosincovým vandalským útokem na hřbitov byl jeho objekt dobře udržován a byly zde umístěny informační cedule o místě. O hřbitov se od roku 2013 staralo místní občanské sdružení Pamatuj. To také založilo sbírku a transparentní účet, který byl přístupný i z Facebooku. Předseda sdružení Karel Kurtulík řekl dne 12. dubna agentuře TASR, že finanční dary na opravu hřbitova přišly z Izraele, Rakouska, Německa i Švýcarska.

 

Autor: Ztis.cz  Datum: 29. dubna 2020  Foto: Facebook

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář