Lukáš Targosz: Vyjádření o změnách v církvi Willow Creek

Pro většinu lidí spojených s církví Willow Creek nebo WCA (asociací, která pořádá Global Leadership Summit) bylo v březnu šokem, když se dozvěděli o obviněních na adresu zakladatele obou institucí Billa Hybelse.

Obvinění zahrnovala nevhodné chování vůči několika ženám v minulosti, od sexistických komentářů, přes delší objetí až po nechtěný polibek. Bylo tam i obvinění z nevěry, ale to bylo samotnou ženou záhy staženo. Pro mě osobně to byly šokující novinky, kterým bylo zatěžko věřit, protože to vůbec neznělo jako Bill Hybels jak jsem ho poznal při několika příležitostech osobně.

První reakce církve i asociace bylo odmítnout tato nařčení jako nepodložená. Dozvěděli jsme se, že proběhlo několik vyšetřování, které Hybelse zbavila podezření, jenže tato vyšetřování se spíše zaměřila na hledání důkazu než na skutečné vyslechnutí žen, které s obviněními přišly. Hybels za několik týdnu rezignoval z církve i asociace, nicméně v průběhu jara a léta se ovšem objevilo několik dalších obvinění různé intenzity, které postupně zvyšovaly tlak na obě organizace, aby se ke kauze postavily čelem.

Jako velmi problematické se ukázalo zejména původní Hybelsovo odmítnutí nařčení slovy, že všechna obvinění jsou lži. Postupně totiž přiznal některá velmi problematická rozhodnutí, zejména to, že s ženami trávil čas o samotě ve své domácí kanceláři, a další. Po několika dalších týdnech se vedoucí církve (Heather Larsonová a Steve Carter) omluvili za to, že nekorigovali Hybelsova slova o lživém spolčení a připustili, že ne všechno jsou lži.

Nakonec minulý týden s okamžitou platností rezignoval Steve Carter kvůli tomu, že měl pocit, že starší nesdílejí stejný názor na radikální řešení, o pár dní později ho však následovali a jako celek odstoupili, aby vytvořili prostor pro úplně nové vedení církve a čerstvý start. Z těchto důvodů odstoupila také Heather Larsonová a Willow Creek nyní vede dočasný pastor Steve Gillen. Obě prohlášení včetně omluvy všem aktérům kauzy je možno najít na webu církve.

Podle posledních zpráv Bill Hybels stále popírá, že se většina věci stala tak, jak je z nich obviňován. Jak řekli starší ve svém prohlášení, asi nikdy nebude možné zjistit s určitostí, jak se věci staly, nicméně nemají důvod nevěřit ženám, které Billa Hybelse obvinily. A to vše stačí k tomu, aby se Bill Hybels diskvalifikoval z duchovního vedení – kdyby v dubnu sám nerezignoval, byl by odvolán. Starší také Hybelse vyzvali k omluvě a pokání.

Z celé kauzy je samozřejmě možné vyvodit mnoho věcí od role vedoucích církve, vykazatelnosti vedoucích, přes nastavení mantinelů v kontaktech s podřizenými jiného pohlaví, až po vytvoření prostředí pro důvěryhodnou kázeň vedoucích a způsob, jak ji komunikovat veřejnosti. Pro mnoho církví je toto napomenutím, aby se na své vlastní prostředí důsledně podívali a případně ho přenastavili.

Dlouhodobí kritici Willow Creeku jistě budou poukazovat na model fungování této církve nebo na její teologii a na to, zda toto bylo příčinou Hybelsova pádu. To považuji za zbytečné – hříchy sexuální povahy najdeme v jakémkoliv hnutí vyznávající různou teologii a různé přístupy. Pro mě osobně je tato kauza smutným koncem muže, jehož služba mě velmi požehnala. Je pro mě taky potvrzením, že hranice dobra a zla skutečně prochází lidským srdcem. Ne nadarmo nás Písmo vybízí, abychom své srdce pečlivě střežili.

Na probíhajícím Global Leadership Summitu se kauze i celému nastavení ve svých církvích rovněž věnujeme, což bude reflektováno samozřejmě i na české mutaci, která proběhne v listopadu v Hradci Králové a Ostravě. Do té doby bude jistě ještě mnohem více času k důkladné reflexi všech těchto událostí.

Lukáš Targosz, zdroj Facebook Global Leadership Summit Czech Republic, převzato se svolením autora

Foto: WORLD News Group

Kategorie: Církev

Tags: ,,,

3 Komentáře

  1. Není vůbec zbytečné zamýšlet se nad příčinami pádu, resp. nad tím, jak takovým pádům předcházet. Jinak nedojde k žádné zásadní změně. Určitě se nechceme spokojit s tím, že hříchy sexuální povahy jsou prostě tu, a musíme s nimi nějak počítat. Také nic neznamená ta skutečnost, že někdo – možná i větší počet lidí – přijal nějaké blíže nedefinované požehnání prostřednictvím člověka nebo sboru, který tak obrovsky selhal.
    Postupně vychází najevo, že se v tom WC společenství dělo víc nekalých věcí a k dobru je sice rezignace staršovstva, ale rezignace nikdy není sama o sobě řešením bez praktických důsledků odpovědnosti.
    Je zapotřebí si začít přiznávat, že tzv. megasbory v sobě mají zárodek nešvarů/hříchů – často počínaje jejich zakladateli – kterým je nesmírně těžké předejít. Ze zakladatelů se stávají bezchybné modly, společenství je řízeno jako podnik, duchovní kvality jdou stranou, hlavně když je „úspěch“ a početní růst, atd. Končí to pak tím, že újma Božímu dílu a Církvi je – suma sumárum – větší, než nějaký prospěch.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář