Macron sklízí kritiku za oslavu židovské chanuky v Elysejském paláci

Paříž – Francouzský prezident Emmanuel Macron sklízí kritiku za to, že ve čtvrtek večer v prostorách Elysejského paláce spolu s představiteli židovské obce zapálil svíčku na oslavu začátku židovského svátku chanuka. Podle části společnosti, včetně některých Židů, tím prezident porušil princip odluky státu a církve. Macron si ale za svým gestem stojí, prezentuje ho jako snahu o „svornost“ obyvatel, uvedla dnes agentura AFP.

Konference evropských rabínů každoročně oceňuje Cenou Immanuela Jakobovitse bojovníky proti antisemitismu a za náboženské svobody. Letošním laureátem se stal Macron, a slavnostní večer s předáním ceny se proto konal v sídle francouzského prezidenta. Připadl na první den osmidenního svátku chanuka, během něhož se zapalují svíčky.

SOUVISEJÍCÍ Na mši s papežem přišlo v Marseille 60.000 lidí včetně Macrona

Macron uvedl, že zapálení svíčky bylo součástí širšího programu, kterého se účastnili představitelé více náboženství. Podle Macrona šlo o „kulturní gesto“ v duchu „svornosti, která je republikánským principem“. Prezident rovněž dodal, že tím chtěl „dodat sebedůvěru“ francouzské židovské komunitě, která je od začátku války v Pásmu Gazy mezi Izraelem a Hamásem před dvěma měsíci výrazně častěji terčem antisemitských útoků.

Elysejský palác o akci na svých stránkách neinformoval, na sociálních sítích se ale objevilo video Macrona s francouzským vrchním zemským rabínem Haïmem Korsiou a zaplněným slavnostním sálem.

Zejména představitelé levice se obávají, že francouzská společnost by mohla mít pocit, že prezident v době rostoucího napětí mezi židy a muslimy má „dvojí metr“, píše AFP. Francie uzákonila důslednou odluku státu a církve 9. prosince 1905.

„Pozor: od mše v Marseille po chanuku v Elysejském paláci Macron ukazuje, že nerozumí sekularismu,“ poznamenal představitel levicové strany Nepodrobená Francie (LFI) Jean-Luc Mélenchon. Narážel na Macronovu účast na zářijové mši v Marseille na jihu Francie, kterou celebroval papež František.

„Elysejský palác není místem bohoslužeb. V případě sekularismu neděláme kompromisy. Je cenný, ale křehký,“ řekla k setkání šéfka regionu Okcitánie Carole Delgaová.

Ministr vnitra Gérald Darmanin, do jehož kompetence spadají i náboženské záležitosti, odmítl, že by byl sekularismus jakkoli ohrožen. Uvedl, že je to stejně absurdní jako nedávné spory některých radnic o zákazu vánočních trhů a jesliček, které jsou podle Darmanina „součástí kulturního společenského života“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9 prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – Emmanuel Macron

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář