Macronův žert, že Bretonci jsou jako mafie, přešel papež mlčením

Vatikán – Francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a jeho choť přijal v úterý papež František. Státníkův žert přirovnávající Bretonce k mafii přešel František mlčením. Agentury přesto zdůrazňují, že spolu hovořili nezvykle dlouho – téměř hodinu. Podle Vatikánu probrali ekologii, migraci, prevenci a řešení konfliktů, situaci na Blízkém východě i v Africe a budoucnost evropského projektu. Francouzský prezident uvedl, že se s papežem dotkli i tématu práva na potrat a sňatku osob stejného období.

O žert se Macron pokusil, když papeži představoval francouzského ministra zahraničí Jeana-Yvese Le Driana. Šéf francouzské diplomacie pochází z Bretaně, regionu na západě Francie, a jen chvíli předtím se objal s vatikánským tlumočníkem, také Bretoncem a svým někdejším spolužákem. „Je to Bretonec. Bretonci jsou všude. Bretonci jsou francouzská mafie,“ zavtipkoval Macron. František, který mafii bez ustání kritizuje, to přešel mlčením.

Bretaňský deník Ouest-France, nejčtenější francouzský list, Macronovu poznámku označil za „špatný vtip“. Bretaňské dějiny organizovaný zločin neznají. Bretonci spíše prosluli udržováním sítí, které prostupují svět politiky, obchodu i katolické církve, a tak má region silný vliv i v Paříži, napsala agentura Reuters.

Francouzský prezident věnoval Františkovi první výtisk knihy Deník venkovského kněze od francouzského katolického spisovatele Georgese Bernanose z roku 1936. „Tu knihu jsem už četl několikrát… vždy jsem ji měl rád,“ reagoval František.

Na oplátku francouzskému prezidentovi dal vyobrazení svatého Martina, který se dělí s chudým o plášť. „To znamená, že povinnost těch, kteří vládnou, je pomáhat chudým. Všichni jsme chudí,“ vysvětlil papež.

Macron také převzal titul čestného kanovníka římské baziliky svatého Jana Lateránského, který francouzští panovníci a posléze i prezidenti automaticky dostávají už od 15. století.

 

Autor: ČTK  Foto: screenshot youtube.com

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář