Maďarský berní úřad viní z daňových podvodů nadaci kritického pastora

Budapešť – Maďarský daňový úřad dnes provedl domovní prohlídku v budapešťském sídle sociální nadace Oltalom (ochrana, péče) metodistického pastora Gábora Iványiho, kritického vůči vládě. Informoval o tom portál magyarhang.hu, podle kterého razii zahájily hned ráno tři desítky berních úředníků.

Nadace se stará o bezdomovce a další sociálně slabé lidi a mezi odborníky je podle agentury DPA vysoce oceňovaná. Finanční úřad ale tvrdí, že nadace je vyšetřovaná kvůli podezření z daňových podvodů, kvůli nimž dluží státnímu rozpočtu velké peníze. Vyšetřovatelé při razii zajistili účetní doklady, napsal magyarhang.hu.

Iványi označil postup berního úřadu za „demonstrativní politický akt“ provedený záměrně jen pár týdnů před parlamentními volbami, které se budou konat 3. dubna. Potvrdil sice, že nadaci se skutečně nahromadily daňové nedoplatky, vysvětlil nicméně, že je to způsobeno tím, že pravicová vláda premiéra Viktora Orbána zadržuje prostředky, na které má nadace ze zákona nárok.

Podle DPA v době přechodu k demokracii v letech 1989 a 1990 byli tehdejší mladý liberální politik Orbán a zakladatel malé církve, která byla pod tlakem komunistů, Iványi dobří přátelé. Metodistický pastor tehdy pokřtil dvě z pěti Orbánových dětí. Poté, co se z Orbána stal autoritářský mocenský politik, však jejich přátelství ochladlo.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. února 2022 Foto: screenshot YouTube – Gábor Iványi

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář