Mahmúd Abbás mluvil s papežem o statusu Jeruzaléma

Vatikán – Papež František v pondělí přijal palestinského prezidenta, Mahmúda Abbáse. Jak sdělil Svatý stolec, obě strany v srdečném – asi 20 minutovém – rozhovoru poukázaly na dobré vzájemné vztahy a na pozitivní roli křesťanů a činnosti katolické církve v palestinské společnosti, kterou před třemi lety zpečetila základní smlouva.

Dále se hovořilo o procesu smíření v rámci palestinského národa a o snaze opětovně obnovit mírová jednání mezi Izraelem a Palestinou s cílem nalézt řešení pro oba státy. Zvláštní pozornost byla věnována statusu Jeruzaléma, přičemž byla zdůrazněna univerzální hodnota Svatého města pro tři abrahámovská náboženství a nutnost uznat a uchovat tuto jeho identitu.

V závěru audience se mluvilo o jiných konfliktech, které sužují Blízký východ, a o naléhavosti mírového řešení a dialogu, aby se za přispění náboženských společenství kladl odpor veškerým formám extrémismu a fundamentalismu, čteme ve vatikánském tiskovém prohlášení.

Český prezident Miloš Zeman na přivítací ceremonii, která se konala v pondělí 26. listopadu v Jeruzalémě, sdělil svému izraelskému protějšku Reuvenu Rivlinovi, že příliš nevěří dvojstátnímu uspořádání izraelsko-palestinského konfliktu, ale že se mu zamlouvá „provokativní“ idea jednoho státu pro dva národy.

„Když mluvím o Izraeli, mám na mysli Izrael jako židovský a demokratický stát, přičemž nemůže být demokratickým státem bez toho, aby byl i státem židovským,“ sdělil Rivlin. Podotkl, že Židé i Arabové musí „tuto zemi sdílet“ a povinností jejich lídrů je najít řešení pro všechny, jak by mohli žít spolu. „Musíme najít způsob, abychom všichni porozuměli, že nejsme odsouzeni tu žít spolu – ale že žít tu spolu je naším osudem a že tu spolu můžeme mít báječnou budoucnost.“ Palestinci prý podle Rivlina musí porozumět, že Izrael je „židovskou domovinou“, zatímco Izraelci musí smířit s faktem, že Arabové tu žijí také.

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas, ztis.cz Foto: Wikimedia Commons, Mahmúd Abbás 

 

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář