Majitelé synagogy nabídli Prostějovu její prodej, radním se nezdá cena

Prostějov – Majitelé bývalé synagogy v centru Prostějova, která léta bez užitku chátrá a je v havarijním stavu, nabídli městu její odkup za 6,8 milionu. Radní ale tuto cenu považuji za přemrštěnou a doporučili zastupitelům nabídku odmítnout. ČTK to řekla primátorova náměstkyně Milada Sokolová (ODS). Národní památkový ústav synagogu v roce 2013 zařadil na seznam ohrožených památek. ČTK zjišťuje vyjádření její majitelky.

„Ve své nabídce prodeje vlastník uvádí, že z důvodu vysokých finančních nákladů není schopen zajistit rekonstrukci stavby. Synagogu proto nabídl městu. Město Prostějov vlastníkovi předložilo návrh na odkup synagogy ve výši 400.000 korun, tedy za stejnou cenu, za kterou budovu odkoupil v roce 2017 od pravoslavné církve. Tato cena se vlastníkovi zdá neakceptovatelná,“ uvedla Sokolová.

SOUVISEJÍCÍŽidé vozí do Holešova knihy rabína Šacha, studovna v tamní synagoze se rozrůstá

Budova synagogy je nyní v havarijním stavu a Národním památkovým ústavem je od roku 2013 vedena na seznamu ohrožených nemovitých památek. Odborníci podle Sokolové zhodnotili technický stav synagogy a odhadli, že má narušenou statiku a její zajištění by stálo více než šest milionů korun. Radní proto nedoporučuje odkup této nemovité kulturní památky za nabídnutou cenu 6,8 milionu korun.

Synagoga byla postavena v 90. letech 18. století, později byla upravena v empírovém slohu. Za druhé světové války byla uzavřena a po válce se jejím majitelem stala pravoslavná církev. Synagoga poté už svému původnímu účelu nesloužila. Po roce 1989 měla několik majitelů, žádný z nich se nepustil do její opravy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. února 2023 Foto: Wikimedia Commons –

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář