Malá polská církev oddávající homosexuály vzdoruje úřadům

Varšava – Malá církev, která má v Polsku jen stovku věřících, odolává tlaku ministerstva vnitra a generálního prokurátora a ministra spravedlnosti Zbigniewa Ziobry, kteří se ji snaží postavit mimo zákon. Jde totiž o jedinou církev v celé zemi, která oddává homosexuální páry, napsal polský list Rzeczpospolita na svém webu.

Informoval současně, že správní soud ve Varšavě pozastavil vykonání rozhodnutí o vyškrtnutí Reformované katolické církve ze seznamu povolených náboženských společností. Na něj vepsalo ministerstvo vnitra zmíněnou církev, hlásící se ke starokatolicismu, loni v lednu.

SOUVISEJÍCÍČBK: Redefinici manželství považujeme za krok nesprávným směrem

Na seznamu figuruje více než 170 náboženských společností, nejen křesťanských, ale i buddhistické a muslimské. V případě Reformované katolické církve procedura trvala tři roky. Generální prokurátor se jí nezúčastnil. Výhrady ohlásil až o půl roku později.

Právě Rzeczpospolita loni v březnu upozornila, že v zemi legálně působí zřejmě první křesťanská náboženská společnost, která sezdává osoby stejného pohlaví. „Je jediné lidstvo, které se skládá z mnoha osob vzájemně si rovnoprávných, podobně jako je tomu ve Svaté trojici. Nemůžeme nikoho diskriminovat za to, že je jiný,“ vysvětloval biskup této církve Tomasz Puchalski.

Upozornil současně, že církev neumožňuje uzavřít manželství osobám, které nejsou jejími členy, a tak homosexuálních sňatků bylo v ní uzavřeno jen několik, a to bez důsledků z hlediska občanského práva. „Přesto se tento prvek církevní nauky ukázal nepřijatelný pro vládnoucí stranu,“ poznamenal deník.

Ministerstvo vnitra totiž loni v září rozhodlo, že registrace církve je neplatná, a to právě kvůli manželstvím sexuálních menšin. Ministerstvo totiž tvrdilo, že k registraci je nezbytný soulad v pojetí manželství s polským právním řádem a že tato shoda chybí.

Reformovaní katolíci se ale rozhodli, že nesestoupí do ilegality. V říjnu požádali ministerstvo o opětovné posouzení celé záležitosti a na jejich stranu se postavil také tehdejší ombudsman Adam Bodnar, podle kterého vyškrtnutí církve porušuje autonomii náboženských společností. Ministerstvo i tak návrh odmítlo, ale církev se odvolala ke správnímu soudu ve Varšavě. A ten rozhodnutí o postavení církve mimo zákon pozastavil do konečného verdiktu. Nejde tedy o definitivní vyřešení sporu, na rozsudek je nutné si ještě počkat, a to tím spíše, že soud ještě neurčil termín jednání v této věci.

Biskup Puchalski se zdržel vyjádření, ale jeho ovečky pod podmínkou anonymity tvrdí, že věřících přibývá od chvíle, kdy do věci vstoupil generální prokurátor, dodala Rzeczpospolita.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. srpna 2021 Foto:

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář