Malý pozdravil demonstranty. Duka připomněl, že je zde svoboda a demokracie

Praha – Nedělní protest proti Andreji Babišovi (ANO) a za nezávislost justice byl podle odhadů největší demonstrací od roku 1989. Lidé nespokojeni s poměry na ministerstvu spravedlnosti a kroky obžalovaného premiéra naplnili pláň na pražské Letné. Akci, která je pokračováním protestů z loňského roku, organizoval spolek Milion chvilek pro demokracii.

Operátor T-Mobile dnes uvedl, že demonstrace se účastnilo 283.000 lidí. Zpřesnil tak svůj předchozí odhad 258.000 lidí. Zhruba čtvrtmilionovou účast odhadli i organizátoři, policie podle ČTK operovala s číslem kolem 200.000 lidí.

V úvodu demonstrace organizátoři přečetli vzkaz biskupa Václava Malého, který se kvůli pracovním povinnostem akce neúčastnil. K přítomným mluvil zprostředkovaně přes vzkaz, ve kterém pozdravil „všechny, kterým nejsou lhostejné nepoctivé postoje některých veřejných činitelů.“

„My občané nejsme masa, která se dá zmanipulovat sobeckými mocenskými zájmy jednotlivců nebo skupin. Máme svoji čest. Chceme pokojným způsobem přispět k pročištění veřejného prostoru od lží a polopravd,“ uvedl ve svém prohlášení Václav Malý, moderátor poslední velké demonstrace na Letné na podzim v roce 1989.

Kardinál Dominik Duka v reakci na demonstraci vyzdvihl, že v zemi je „svoboda a demokracie“ a že na shromážděné lidi „nikdo nezaútočil“. Připomněl, že je to něco, čeho by si lidé měli vážit. Je rád, že právě „mladí lidé se angažují k probuzení občanské a snad i mravnější společnosti a to je dobře.“ Dále dodal, že „politickým nástrojem zůstávají pouze svobodné volby,“ avšak výzvy z demonstrace na Letné by měly kriticky reflektoval všechny strany.

Organizátoři na závěr naplánovali další demonstraci na pražské Letné na 16. listopadu. V případě mimořádných událostí mohou být protesty i dříve. „Buďme připraveni přijít v červenci i v srpnu,“ řekl protestujícím Mikuláš Minář.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK, Michal Nosál  Foto: YouTube, Tomáš Nosál

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář