Marek Macák se domnívá že dnešní doba je ideální na zastavení a osobní ztišení

Psycholog Marek Macák tvrdí, že kvůli izolaci způsobené pandemií rostoucí počet lidí vyhledává odbornou pomoc. U těch, kteří jsou bez práce, to může vést k pocitům existenční úzkosti.

Rodák ze Slovenska žijící v Praze a člen Bratské jednoty baptistů byl hostem portálu Chcemviac. Slovenské evangelizační středisko, pod které projekt spadá, připravilo na pátek 4. prosince online konferenci.    

„Pro extroverty je komplikovanější fungovat přes Zoom. Je to pro ně větší výzva než pro introverty. Vede to k zesílení trendů, které tady byly již předtím. A toho, co izolace a osamělost dělá,“ poznamenal.

Teenagerům dnešní pandemická doba zpřetrhala sociální kontakty. Macák řekl, že u této věkové skupiny se to projevuje nárůstem depresí a pocitů úzkosti.   

Výzva, jak se vypořádat s tím, aby mladí lidé strávili méně času na internetu, se v těchto dnech podle Macáka ještě zintenzívnila. To se ale netýká jen posledních dní či měsíců, ale je to problém posledních deseti let. Od té doby stále více lidí v každodenním životě využívá připojení na internet.  

Poznamenal, že odborníci již delší dobu varovali před rostoucím tlakem na lidi z důvodu stále rychlejšího životního tempa, ale pravě menší sociální interakce se můžou stát inspirací pro zastavení a osobní ztišení. 

Každá krize je podle Macáka příležitostí ke změně. Kromě negativních trendů, které souvisejí s internetem, existuje skupina lidí, kteří si naopak v této době uvědomili přínos, který jim připojení přináší. Jedná se hlavně o práci, které se dá udělat z pohodlí domova a lidé byli schopni se více věnovat své rodině. 

Varoval, že každodenní rutina vede k pasivitě, která může mít negativní dopad na duševní zdraví. Proto hlavně v dnešní době, kdy lidé tráví více čase ve svých domácnostech, je důležité vyhledávat různorodé aktivity na změnu rytmu života. Jako příklad uvedl procházku lesem. Povzbudil také k tomu, aby se lidé neobávali v případě potřeby vyhledat pomoc u psychologů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 15. prosince 2020 Foto: Život víry – Marek Macák

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář