Marek Vácha k demonstraci: Premiér je agent StB, prezident není morální autoritou

Praha – Katolický kněz a přírodovědec Marek Vácha se ve svém blogu vyjádřil k probíhajícím demonstracím proti premiérovi Andreji Babišovi. I když jako student posledního ročníku vysoké školy se rozhodl zúčastnit demonstrací v listopadu 89, již v devadesátých letech si uvědomil, že „svoboda nebyla vybojovaná jednou provždy.“

„Pochopili jsme, že svoboda je proces, že je v něm potřeba být pozorný k detailům, které nemusí znamenat nic, ale mohou znamenat všechno.“

Tím hlavním důvodem, proč na demonstrace chodí, je trestně stíhaný premiér, který byl „registrovaným agentem StB“ a výměna ministra spravedlnosti po obžalobě premiéra policií.

„Premiér demokratické země se musí úzkostlivě snažit, aby nejen že nevyužíval svou moc k ovlivňování spravedlnosti, musí se i snažit o to, aby žádný z jeho kroků nemohl být interpretován jako využívání moci k ovlivňování spravedlnosti. U nás se tak neděje. Dosazení Marie Benešové bylo takovým krokem,“ píše dále Vácha.

Domnívá se, že lež do demokratické společnosti nepatří, ale osoby prezidenta a premiéra se tímto pravidlem neřídí a to je i důvodem, proč se podle něj slova jako „pravda a láska staly nadávkami.“

„Naopak je v demokratické zemi zvykem, že se systém může opřít o prezidenta, který je pro všechny občany morální autoritou. Bohužel, náš současný prezident morální autoritou není, není vůbec žádnou autoritou,“ poznamenal teolog k prezidentovi Milošovi Zemanovi.

Úterní demonstrace na pražském Václavském náměstí bude požadovat vedle odchodu ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) také demisi premiéra Andreje Babiše (ANO). Iniciativa Milion chvilek ozvučí i spodní část náměstí, očekává až 100.000 protestujících. Její zástupci to v pondělí oznámili ČTK. Demonstrace za demisi Benešové se konají každý týden od konce dubna. Na Václavském náměstí se před dvěma týdny sešlo podle organizátorů 50.000 lidí, minulý týden demonstrovaly tisíce lidí na různých místech mimo hlavní město.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: blog.aktualne.cz – Marek Vácha

Tags: ,,

6 Komentáře

 1. Tak v Písmu stojí psáno něco o modlitbách za vládu a pod.
  Vážím si tohoto bratra ale kdo kdy viděl Ježíše nebo apoštoly na demonstraci proti Římu?
  Myslím by to chtělo Bibli.

  Odpověď
  • Karel Konečný

   Ano, Bible se používá k tomu, že se s ní lidi vzájemně mlátí po hlavě. V Tim. 1,2 je psáno, že církvi jde o to aby žila v klidu a pokoji bez pronásledování, a jací jsou vládci ji více nezajímá. Marek Vácha učí etiku na lékařské fakultě, a tak se může vyjádřit k tomu když se lídři chovají jako mentálně nedospělí.

   Odpověď
  • Je zaujímavé, čo hovoril napr. Jan Krstiteľ Heródesovi… , alebo čo kázal ap. Pavol Félixovi – o spravodlivosti, zdrzanlivosti a budúcom súde (Sk 24,25), Ježiš pred Heródesom odmerane mlčal a nazval ho „líškou“… Danielovi druhovia pred kráľom smelo vyznali, že jeho soche sa klaňať nebudú… – v Biblii je takýchto príkladov dosť, stačí pozorne čítať.

   Odpověď
 2. Profesor etiky pan Vácha se aktivně zapojuje do politického boje. Bylo by od něj konzistentní a byl by tak i více věrohodný, pokud by měřil všem stejným metrem, co se týče jeho posuzování, kdo konkrétně je morální autoritou a kdo už není. Aktuálních podnětů na téma „využívání moci k ovlivňování spravedlnosti“ najde ve svém nejbližším okolí spoustu. Např. politické lobování pro restituce, uplácení sex. zneužívaných dětských obětí, právníků, boj proti těm, kdo chtějí prosazovat spravedlnost, namísto jejich podpory. Zapojí se i zde?

  Požadavky etiky jen pro některé, pozornost jen k některým detailům.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář