Mariánský sloup čeká na své „vylodění“

Praha – Sochař Petr Váňa se nevzdává svého plánu obnovit Mariánský sloup na Staroměstském náměstí, kde původně až do počátku 20. století stál. Přes víkend chce pokračovat v přípravných pracích, i když mu chybí potřebné povolení od magistrátu.

Podle informací iDnes.cz Váňa se skupinou podporovatelů přivezli připravené části na lodi, která za doprovodu hudby zakotvila při Karlově mostu. Spolu s dalšími kameníky tak mají všechny díly potřebné k sestavení sloupu na Staroměstském náměstí. O víkendu tam chtějí opět rozebrat část dlažby, ale Praha 1 stále nevydala povolení k záboru.

„Stavebnímu úřadu Prahy 1 byla doručena žádost o povolení záboru, která však obsahovala formální nedostatky. Žadatel byl vyzván k doplnění žádosti, což se k dnešnímu dni nestalo. Řízení je nyní výhradně v kompetenci státní správy,“ sdělila pro iDnes.cz mluvčí Prahy 1 Kateřina Písačková.

Akademický sochař Petr Váňa koncem května začal na Staroměstském náměstí s obnovou sloupu. Váňa podle Aktuálně.cz řekl, že má platné stavební povolení, které ale brzy vyprší.

Magistrát hlavního města se vyjádřil, že práce na sloupu, ke které si sochař přizval pomocníky, se uskutečnily načerno. Váňa měl na místě odstranit dlažební kostky a odhalit půdorys původního základu, kde Mariánský sloup kdysi stál.

Odpůrci obnovy sloupu argumentují tím, že byl symbolem násilné rekatolizace českých zemí. Sloup strhl v roce 1918, krátce po vzniku samostatného Československa, dav lidí, podle nichž sloup poukazoval na habsburskou nadvládu.

Sloup vznikl za přispění císaře Ferdinanda III. Habsburského skutečně jako připomínka úspěšného odražení švédského obléhání Prahy. Nechybělo na něm ale ani alegorické zobrazení vítězství katolíků nad snahami o reformaci církve. Podle sochaře Petra Váni, který již asi 20 let pracuje s dalšími kolegy na kopii díla, by obnova sloupu představovala usmíření. Na Staroměstském náměstí totiž stojí mimo jiné od roku 1915 pomník náboženského reformátora mistra Jana Husa.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Wikipedie – Mariánský sloup na fotografii Jindřicha Eckerta z přelomu 19. a 20. století

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář