Mark Yarhouse: Církev mnohokrát ponižuje homosexuály, hledají pak přátelství v LGBT komunitě

Jakou má církev roli v debatě s LGBT komunitou a jak přistupovat v pastoraci k lidem, kteří jsou zmatení ohledně své sexuální identity? Církev žije ve světě genderového chaosu a tyto otázky si právem pokládá, chce-li sloužit dnešnímu člověku a otevírat se potřebám společnosti.

Jsou církve citlivé k této tématice? Jak sloužit lidem, kteří zápasí se svou sexuální identitou? I na tyto otázky se letošní evangelikální fórum, které se uskutečnilo v Praze koncem února, snažilo poctivě hledat odpověď.

Dr. Mark Yarhouse, profesor psychologie na Regent Univerzity ve Virginii, který byl hlavním řečníkem evangelikálního fóra, založil institut pro studium sexuální identity a strávil roky prosazováním dialogu mezi lidmi, kteří mají různé pohledy na téma sexuální identity. Před patnácti lety předsedal v Americe průkopnickému sympoziu na konferenci Americké psychologické asociace (APA), kde gay psychologové a křesťanští psychologové společně diskutovali o možnostech léčby těch, kteří mají konflikty se sexuální a náboženskou identitou. O sexuální identitě publikoval řadu odborných článků a napsal několik knih.

Během evangelikálního fóra sdílel Dr. Yarhouse svůj hluboký a citlivý pohled na genderovou problematiku a své letité zkušenosti psychologa a terapeuta. Dle jeho názoru „církev mnohokrát ponižuje homosexuály a oni proto hledají přátelství v gay komunitě.“ Yarhouse řekl účastníkům fóra, že mohou být tím jediným vláknem, které bude tyto lidi s církví spojovat, když jim budou sloužit s láskou.

Reklama

U křesťanských rodin je téma odlišné sexuální orientace spojené s hlubokými pocity viny.  Vzájemné obviňování a hledání viníka je bezesporu velké téma při terapeutické a poradenské práci. Dr. Yarhouse řekl, že nevíme, co homosexualitu způsobuje a že mnoho teorií dává chybu za sexuální orientaci dětí rodičům. Ve své terapeutické práci se pak setkává s rodiči, kteří se obviňují za všechno.

Dle řečníka biblický pohled nabízí naději a vysvobození z pocitů viny. „Můžeme je povzbudit, že nevíme čí je to chyba. V Bibli je příběh slepého, kdy se učedníci ptali, čí je to hřích, že je tento člověk slepý. Ale Ježíš řekl, že je to pro zjevení slávy Boží,“ uvedl.

Mark Yarhouse také mluvil o dramatu, kterému jsou křesťanští rodiče vystaveni, když zjistí, že má jejich dítě odlišnou sexuální identitu. Doprovázení rodin je dlouhotrvající proces, kdy jednotliví členové hledají způsob, jak porozumět jeden druhému a posílit vzájemné vztahy. Terapeut musí stát jak při mladých lidech, tak při rodičích. Řečník také mluvil o morálním dilema, kterému někteří křesťanští rodiče čelí. Často řeší otázku, zda jsou nevěrní Bohu, když pomáhají svému homosexuálnímu dítěti. Uvedl také, že někteří rodiče změní svůj teologický pohled na homosexuální jednání od názoru, že je hříšné, k postoji, že to není hřích.

Svým příspěvkem řečník pomohl posluchačům proniknout hlouběji do zápasů členů LGBT komunity a jejich rodin. Citlivý, pokorný a respektující přístup je možný i přes odlišné názory a postoje a tomu je třeba se učit i v církevním prostředí.

 

Autor a foto: -mn-

 

 

 

 

 

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář