Maročan, který útočil v kostelech na jihu Španělska, byl v zemi nelegálně

Madrid – Útočník, který ve středu večer v jihošpanělském městě Algeciras mačetou zabil kostelníka a vážně zranil kněze, byl ve Španělsku nelegálně a čekal na vyhoštění do Maroka. Informují o tom dnes španělská média s odvoláním na policii. Ta útok ve dvou kostelech vyšetřuje jako terorismus, zatím bez jasného motivu, ačkoliv podle svědků při činu muž křičel Alláh je veliký.

Radnice města Algeciras, které má asi 122.000 obyvatel, vyhlásila dnešek dnem smutku. Zavražděný kostelník David Valencia byl mezi místními velmi oblíben, stejně jako kněz Antonio Rodríguez, který podstoupil po vážném zranění operaci a nyní je jeho stav stabilizovaný.

SOUVISEJÍCÍMuž útočil v kostelech na jihu Španělska, úřady mají podezření na terorismus

Město Algeciras má dnes navštívit španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska, který kvůli středečnímu útoku zrušil svůj původně plánovaný program. Ve Stockholmu se měl účastnit zasedání ministrů vnitra EU, které se má zabývat mimo jiné migrační politikou a zvláště urychlením návratu neúspěšných žadatelů o azyl do zemí původu.

Podle španělských médií byl kvůli útoku v kostelech zadržen pětadvacetiletý Maročan, který krátce před osmou večer napadl mačetou v kostele svatého Isidora kněze, jehož vážně zranil. Poté šel do druhého kostela, asi dvě stě metrů vzdáleného, kde právě končil liturgický obřad. Tam mačetou shazoval obrazy, krucifixy a svíčky a posléze před kostelem zaútočil na kostelníka, jehož smrtelně zranil. Pak se snažil schovat ve třetím kostele, kde ho dopadla policie. Někteří svědci tvrdí, že útočník se po činu modlil a před útokem volal Alláh je veliký.

Útok odsoudila řada španělských politiků, včetně premiéra Pedra Sáncheze či Juana Manuela Morena, který je předsedou vlády autonomní oblasti Andalusie, kde se útok v provincii Cádiz stal. Důrazně ho odsoudila i místní muslimská obec.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 26. ledna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář