Max Lucado o návratu k pravému smyslu Vánoc 

V době, kdy se svět potýká s nebývalými problémy, vyzývá pastor a autor bestsellerů Max Lucado k návratu k základním pravdám vánočního období a nabádá věřící i širší společenství, aby znovu objevili pokoj a odolnost, které se nacházejí v příběhu o narození Ježíše Krista.

„Letošní rok byl těžký,“ řekl pastor sboru Oak Hills v texaském San Antoniu deníku The Christian Post.

„Máme tu válku na Ukrajině a teď tu máme Izrael a Gazu, která se právě změnila v tak komplikovanou a strašlivou krvavou lázeň. A pak vycházíme z covidu a nyní míříme do volebního roku, potřebujeme dobré Vánoce. Potřebujeme se znovu zaměřit na Krista, na to, co udělal, a uvědomit si, že se narodil uprostřed chaosu, aby mohl projít chaosem našeho světa.“

SOUVISEJÍCÍMax Lucado se podělil o to, jak by měli křesťané reagovat na útok Hamásu a globální konflikty

Pastor zdůraznil, že okolnosti, které provázely narození Ježíše Krista, odrážejí mnoho těžkostí, s nimiž se lidé potýkají dnes, od vysídlení až po finanční problémy.

Srovnával nepříjemnosti, s nimiž se Josef a Marie potýkali na cestě do Betléma, s těmi, s nimiž se setkávají jednotlivci v dnešní době, a zdůrazňoval obtíže spojené s cestováním a břemeno daní, které manželé nesli.

„Každý prvek prvních Vánoc můžeme najít v těchto Vánocích,“ řekl. „Josef a Marie byli strašně znepokojeni. Důvodem, proč byli v Betlémě, bylo zaplacení daně. Komu by se chtělo cestovat, a kdo by pak chtěl platit daň, když je v devátém měsíci těhotenství a čeká dítě?“

Když Lucado zdůraznil zvěrstva, kterých se dopustil král Herodes, když se dozvěděl o Ježíšově narození, upozornil na podobnost se současnými zprávami, kterým dominují činy oligarchů a teroristů. Původní Vánoce, zdůraznil, byly poznamenány krveprolitím a nepokoji, což ostře kontrastovalo s často idylickým zobrazováním těchto svátků.

„Žijeme v době oligarchů a teroristů. Jsou ve zprávách každý den. No, Herodes byl tím vším. Uslyšel o Ježíškovi, o tom, že se narodil král, a vydal se ho zabít. Výsledkem byla krvavá lázeň,“ řekl americký evangelikál. 

„Je krásné představovat si Vánoce jako dárky pod stromečkem nebo sledování oblíbených filmů a pohádek, ale pravdou je, že Vánoce jsou pro mnoho lidí pravým opakem. A právě proto potřebujeme převyprávět skutečný příběh Vánoc. Ježíš se totiž narodil v době globálních otřesů a osobních výzev. A pro lidi, kteří se ocitli tváří v tvář tomu samému, najdou v Ježíšově příběhu přítele.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 27. prosince 2023 Foto: Wikimedia Commons – Max Lucado

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář