Melbourne chce cedule na kostelích upozorňující před zneužíváním dětí

Melbourne chce přinutit kněží v kostelích patřících katolické církvi, aby na základě nově schváleného zákona hlásily úřadům zneužívání dětí. To má platit i pokud je to nahlášené knězi při zpovědi.

Církev se brání, že tímto jednáním by porušila zpovědní tajemství. V případě neuposlechnutí nařízení bude podle informací iDnes.cz město po farnosti vyžadovat umístnění cedule s výstrahou na budově kostela, že na tom místě hrozí zneužívání dětí ze strany kněží.

Město přijalo tato opatření po schválení zákona ve státě Victoria, podle kterého mají všichni duchovní hlásit zneužívání dětí. Tuto povinnost mají také policisté, učitelé či lékaři. Katolická církev proti těmto krokům protestuje právě v souvislosti se zpovědním tajemstvím.

Katolická církev v Austrálii právě čelí skandálu, kdy se v září kardinál George Pell odvolal ve snaze zvrátit rozhodnutí soudů nižší instance, které ho shledaly vinným ze zneužití dvou chlapců z chrámového sboru v 90. letech v Melbourne.

Osmasedmdesátiletý Pell, který byl do letošního února jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu, je nejvýše postaveným katolickým duchovním odsouzeným za sexuální zneužívání. Kardinál si nyní odpykává šestiletý trest vězení.

Vatikán v červenci v prohlášení označil za „nepřijatelné“ snahy o prolomení zpovědního tajemství. Podle agentury Reuters se jedná o zřejmou odpověď na kroky zákonodárců v Austrálii a v dalších zemích po schválení zákonů, jež by umožnily prolomení tajemství v případech sexuálního zneužívání.

Dokument vydaný Vatikánem uvádí, že žádná vláda nemůže nutit kněze tajemství porušovat. „Nedotknutelné tajemství zpovědi přichází přímo z Bohem zjeveného zákona a jeho kořeny jsou ve své podstatě svátostí do té míry, že nemůže být připuštěna žádná výjimka,“ uvádí se v dokumentu, který byl schválen papežem Františkem.

Dokument, jenž nezmiňuje žádné konkrétní země nebo skandály kolem zneužívání, si také stěžuje na „znepokojující negativní předsudky proti katolické církvi“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  ČTK  Datum: 25. října 2019  Foto: Wikipedie – ilustrační: kostel v Austrálii

Tags: ,,

1 Komentář

  1. Na ceduli bych ještě dopsal všechny zvěrstva které daná církev spáchala v minulosti aby bylo jasné jak je to se Svatostí dané církve.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář