MENE TEKEL vzpomene na Josefa Toufara

Praha – Ekumenickou bohoslužbou ve svatovítské katedrále vyvrcholí v neděli 1. března 14. ročník festivalu proti totalitě MENE TEKEL. Ten se každoročně koná ve dnech únorového výročí komunistického převratu v roce 1948, informuje na své stránce pražské arcibiskupství.

Ekumenické bohoslužbě, na jejíž organizaci se spolu s pražským arcibiskupstvím podílí i Ekumenická rada církví, bude od 14.00 předsedat kardinál Dominik Duka. Spolu se Smíšeným pěveckým sborem ČVUT ji hudebně doprovodí i katedrální sbor. Regenschori svatovítské katedrály Josef Kšica je spolu s Janem Steyerem rovněž tvůrcem hudební dramaturgie ekumenické bohoslužby. Během akce si přítomní připomenou 70. výročí umučení číhošťského faráře Josefa Toufara. Zazní tu i text publicisty Miloše Doležala Křížová cesta, který vznikl právě při příležitosti letošního kulatého výročí Toufarovy smrti. „V textech jsou použity fragmenty z kázání a promluv P. Josefa Toufara, z básní Bohuslava Reynka, z textu sv. Jana od Kříže, z výslechových protokolů příslušníků StB a ze svědeckých výpovědí pamětníků,“ představuje dílo Miloš Doležal.

Osobnost Josefa Toufara připomene nezávisle na festivalu MENE TEKEL i bohoslužba sloužená v den jeho úmrtí 25. 2. v bývalém Státním sanatoriu v pražské Legerově ulici, a to přímo v pokoji, kde zemřel. Vzhledem ke stavu budovy však nebude možné akci zpřístupnit široké veřejnosti.

Festival MENE TEKEL začíná v pondělí 24. 2. od 13.00 vernisáží výstavy Cesty ke svobodě, která se uskuteční v ambitu kláštera Panny Marie Sněžné na pražském Jungmannově náměstí. Během celého týdne budou nejrůznější kulturní instituce v Praze (doprovodný program bude i v Brně a Uherském Hradišti) přinášet svědectví o zločinnosti komunistického režimu.

Souběžně s festivalem MENE TEKEL se v pondělí 24. 2. v 18.00 uskuteční pietní setkání na pražském Újezdě, kde duchovní slovo pronese generální vikář pražské arcidiecéze Mons. Jan Balík.

Farář Toufar byl v prosinci 1949 zatčen kvůli události, kterou komunistická propaganda označila za spiknutí církve řízené z Vatikánu. Číhošťský zázrak, při kterém se pohyboval křížek na oltáři v kostele v Číhošti na Havlíčkobrodsku, nebyl nikdy zcela objasněn. Toufar kvůli brutálnímu zacházení při výsleších zemřel 25. února 1950. Perzekuce se dotkla i faráře a Toufarova přítele Václava Slavíčka nebo sekretáře číhošťské farnosti Jana Zmrhala.

Josef Toufar se narodil 14. července 1902 v Arnolci na Jihlavsku. Na kněze byl vysvěcen až ve svých 38 letech. Jako farář působil nejprve v dnes už zaniklé obci Zahrádka v Posázaví, v roce 1948 byl přeložen do Číhošti.

V dubnu 2013 dala Česká biskupská konference souhlas k Toufarově blahořečení. Podle biskupa Vokála je ale celý proces teprve na začátku a může trvat i desetiletí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red- ČTK  Datum: 24. února 2020  Foto: Apha.cz – Josef Toufar

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář