Merkelová navštívila prvně ve funkci kancléřky Osvětim. Muzeu dá Německo 60 milionů euro

OSVĚTIM – Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila v pátek 6. prosince bývalý nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim. Jde o první návštěvu během jejího čtrnáctiletého působení na postu předsedkyně německé vlády. Během návštěvy, na níž jí doprovázel polský premiér Mateusz Morawiecki a předseda Světového židovského kongresu Ronald Lauder, oznámila, že Německo dá osvětimskému muzeu a památníku holocaustu 60 milionů euro.

Německá kancléřka novinářům řekla, že je ráda, že mohla „dobrou zprávu“ o financování přinést osobně. Zároveň přitom varovala před narůstajícím antisemitismem v Evropě a „nebezpečným historickým revizionismem“. Posledním německým kancléřem, který navštívil Osvětim před Merkelovou, byl roku 1995 Helmut Kohl.

Polovina z přislíbené částky 60 milionů euro (což je více jak 1,5 miliardy korun českých) poputuje do muzea přímo od německé federální vlády, druhou polovinu dodají regionální vlády v Německu. Financování napomůže i před deseti lety založená nadace Auschwitz-Birkenau, která má za cíl vybrat pro muzeum 120 milionů euro.

Předseda Centrální rady Židů v Německu Josef Schuster popsal symbolickou návštěvu Merkelové jako „velice kladnou“. Kancléřka podle něj ukázala „velmi jasný postoj“ vůči nacistickým zločinům a jak řekl listu Zeit, to, že oficiálně navštívila Osvětim až nyní by nemělo zavdávat záminku ke kritice.

Angela Merkelová během své funkce v minulosti navštívila místa jiných koncentračních táborů, v Německu ležící Dachau a Buchenwald. Je třetí německou hlavou vlády, která učinila oficiální návštěvu do Osvětimi. Před ní tak učinil roku 1977 Helmut Schmidt a roku 1995 Helmut Kohl.

Koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětimi byl osvobozen Rudou armádou dne 27. ledna 1945. V lednu to tedy bude již 75 let.

 

Autor: Ztis.cz  Datum: 9. prosince 2019  Foto: JWH –

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář