Merkelová se setkala s papežem, hovořili o změně klimatu a zneužívání v církvi

Vatikán – Reakce lidstva na klimatickou změnu bude vyžadovat radikální změnu v našem způsobu života, prohlásila ve čtvrtek podle agentury Reuters dosluhující německá kancléřka Angela Merkelová po soukromé audienci u papeže Františka. S hlavou katolické církve probírala kromě globálního oteplování i pandemii covidu-19, budoucnost Evropské unie nebo církevní kauzy související se sexuálním zneužíváním. Merkelová je ve Vatikánu a v Itálii na zřejmě poslední oficiální a podle jejích vlastních slov rozlučkové návštěvě. Odpoledne se setkala také s italským premiérem Mariem Draghim.

Merkelová svým prohlášením ke klimatické změně reagovala na výzvu papeže a dalších náboženských vůdců. Ti v pondělí apelovali na klimatickou konferenci OSN (COP26), která se bude konat v listopadu ve skotském městě Glasgow, aby nabídla konkrétní řešení k záchraně planety před „bezprecedentní ekologickou krizí“. Kancléřka s papežem za 45 minut audience diskutovala i o biologické rozmanitosti a světových konfliktech. Hovořili ve Františkově knihovně ve vatikánském Apoštolském paláci.

Kancléřka se před audiencí s papežem setkala s německým teologem Hansem Zollnerem, který je předsedou Střediska na ochranu nezletilých při papežské Gregoriánské univerzitě. Papež František ve středu označil za ostudu dlouhou neschopnost církve řešit případy sexuálního zneužívání dětí církevními představiteli. Hlava katolické církve tak reagovala na úterní zveřejnění výsledků dvouapůlletého vyšetřování nezávislé komise, podle níž představitelé francouzské katolické církve od roku 1950 sexuálně zneužili na 216.000 dětí. Merkelová téma probírala s Františkem a po setkání uvedla, že „pravda musí vyjít najevo“.

SOUVISEJÍCÍPapež označil za ostudu dlouhou neschopnost církve řešit případy zneužívání

Papež minulý měsíc označil Merkelovou za „jednu z největších politických osobností světa“. Poklonu dnes kancléřce složil i italský předseda vlády, který jí po společném setkání poděkoval za klidné a odhodlané vedení Evropy i v těžkých časech. Draghi připomněl, jak ho Merkelová podporovala v roli šéfa Evropské centrální banky, kde v roce 2012 pracoval na záchraně eurozóny za dluhové krize.

Kancléřka po setkání s premiérem prohlásila, že Evropa zatím není dostatečně konkurenceschopná, pokud jde o inovace, a bude potřebovat více globálních hráčů, kteří mohou soutěžit na mezinárodním trhu. Dnešní den zakončí na večerní modlitbě za mír v římském Koloseu, které se zúčastní i papež.

Merkelová, která po 16 letech odchází z politiky, by mohla Německo vést až do Vánoc. Volby v Německu se konaly 26. září a těsně v nich zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU unie s 24,1 procenta hlasů. Analytici očekávají, že jednání o vzniku vlády potrvají dlouhé týdny až měsíce.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. října 2021 Foto: screenshot – Merkelová a papež

Tags: ,,

3 Komentáře

    • …a strhává s sebou i jiné státy…Nakonec ji budou křesťané ještě oslavovat…To jsme opravdu klesli tak hluboko?

      Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář