Mexiko žádá po papeži omluvu za utrpení obyvatel před 500 lety

Mexiko – Mexický prezident v otevřeném dopise vyzval papeže Františka, aby se Vatikán omluvil za roli katolické církve při španělském dobývání Aztécké říše před 500 lety. Zároveň ho požádal o zapůjčení rukopisů z mexické předkoloniální a koloniální éry, které se nacházejí ve vatikánské knihovně, uvedla dnes agentura AP.

„Katolická církev, španělská monarchie a mexická vláda by se měly veřejně omluvit za zneužívání, které prožili původní obyvatelé,“ napsal mimo jiné mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.

Španělé pod velením conquistadora Hernána Cortése dobyli Aztéckou říši v srpnu 1521. Položili tak základy své koloniální moci ve střední Americe na dalších 300 let. Katolická církev přitom sehrála důležitou roli, zakládala misie a obracela původní obyvatele na křesťanství. Miliony jich během španělského dobývání zemřely, ať už kvůli násilí nebo v důsledku epidemií neštovic.

Mexický prezident požádal Španělsko a Vatikán o podobnou omluvu už loni, nicméně Madrid se kát odmítl s tím, že příchod Španělů na mexické území před 500 lety nemůže být posuzován podle současných kritérií. Papež František se naopak v roce 2015 omluvil Bolívii za roli církve při utrpení obyvatel Latinské Ameriky za španělské koloniální éry. Na současnou výzvu mexického prezidenta Vatikán zatím nereagoval.

Úřady v hlavním městě Mexika mezitím v sobotu odstranily sochu objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba, jako důvod uvedly restaurování skulptury. Aktivisté na pondělí 12. října, tedy v den, kdy Columbus připlul v roce 1492 do Ameriky, plánovali její stržení, podotkla AP.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář