Mezi gratulanty M. Zemana bude i kardinál Duka. Bude však myslet i na Havla

Mezi gratulanty, které prezident Miloš Zeman zve na soukromou oslavu svých pětasedmdesátých narozenin, bude i Dominik Duka. Kardinál to řekl v pondělním Pressklubu rádia Frekvence 1.

„Gratulovat určitě budu. Protože bude slavit tento den ve svém úzkém kruhu, neuvidíme ho příliš na veřejnosti. Chtěl bych říci, že ten den je taky svátek, kdy nezapomenu na závěr pogratulovat nejenom přítomným Václavům, ale i těm, kteří jsou již v nebi. To znamená Václavu Havlovi a Václavu Bendovi,“ řekl v rozhovoru kardinál.

Prezident Zeman minulý rok v dubnu dal přednost před uctěním památky kardinála Josefa Berana, který kvůli komunistickému pronásledování opustil rodnou zemi, účasti na komunistickém sjezdu v Nymburce.

Dominik Duka během slavnostní bohoslužby ve Svatovítské katedrále uvedl, že komunisté si teď opět nárokují podílu na moci, ale dle Duky by hlava státu měla pronést „rozhodné slovo“.

Na výtku o neúčasti na slavnostní bohoslužbě prezident ve vysílání TV Nova pronesl tato slova:„Panu kardinálovi není vůbec nic do toho, jaký má prezident republiky program.“ A dále dodal: „Já respektuji právo každého na jeho názor, ale ne každý názor beru vážně.“

Věřící si v Českuv den narozenin prezidenta Zemana připomenou památku svatého Václava. Hlavní akcí bude tradičně pouť ve Staré Boleslavi, kde byl středověký kníže a světec zabit. Den jeho zavraždění, 28. září, je od roku 2000 státním svátkem jako Den české státnosti. Při Národní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi se každoročně scházejí představitelé církve, státu a tisíce poutníků.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 25. záři 2019  Foto: screenshot YouTube – prezident Zeman

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář