Mezi konzervativními a liberálními metodisty nastal zápas o rostoucí africké kongregace 

To bylo rychlé. Na první generální konferenci od doby, kdy se nejkonzervativnější kongregace oddělily od církve, Sjednocená metodistická církev liberalizovala své učení o manželství, sexualitě a ordinování LGBTQ duchovních.

Magazín Christianity Today píše, že v jiných hlavních denominacích, jako je Evangelická luterská církev v Americe a Presbyteriánská církev (USA), přišel odchod konzervativců spíše až po vítězství progresivistů. V UMC však konzervativní americký kontingent již odešel, takže hlasování nebylo těsné.

SOUVISEJÍCÍMetodisté nově definují manželství a přestávají oficiálně odsuzovat homosexualitu

Po vyřešení této otázky se další a možná poslední bitva mezi americkými metodisty, kteří již více než půl století stojí na opačných stranách teologických a sociálních otázek, bude týkat toho, kdo dokáže získat na svou stranu Afričany, kteří byli „hlavní skupinou, jež se stavěla proti změnám v politice“ v oblasti sexuality, a kteří jsou také největším kontingentem UMC mimo Spojené státy. Odštěpená konzervativní denominace se nazvala Globální metodistická církev, protože její členové doufali, že zůstanou ve společenství s církvemi na globálním Jihu, kde je metodismus konzervativnější – a kde roste, protože metodismus v USA už léta neroste.

Sjednocená metodistická církev však také zahájila plán, který má umožnit regionální autonomii právě v otázkách, které denominaci na domácí půdě rozdělily. To by africkým církvím umožnilo zůstat tradičními v tom, jak definují manželství – jinak se izolovat od liberálního kurzu Američanů.

Magazín Christianity Today dále uvádí, že afričtí metodisté již dříve podobné návrhy odmítli, protože si pravděpodobně uvědomovali, jak by taková pravidla oslabila vliv afrických církví na denominaci a zbavila vedoucí představitele zmenšující se americké církve odpovědnosti vůči jejich africkým protějškům. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. května 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář