Mezi oběťmi teroristického útoku v Keni byl i byznysmen, co přežil útok z 11. září

NAIROBI – Přeživší útoku na Světové obchodní centrum 11. září 2001 byl jednou z obětí úterního terorismu v Keni. Zprávu o smrti Jasona Spindlera (40) potvrdila jeho rodina. Když v úterý 15. ledna otřásly hotelovým komplexem Dusit2D, kde se nacházely i kavárny, kanceláře a banky, bombové výbuchy a střelba automatických pušek, bylo zabito nejméně 14 lidí, kromě Spindlera ještě 11 Keňanů a dva britští občané.

K masakru se přihlásila Aš-Šabáb, k Islámskému státu se hlásící skupina se sídlem v sousedním Somálsku. Hnutí už zaútočilo v Keni dřív: v Nairobi roku 2013 stál útok u obchodního centra Westgate Mall život 67 lidí a v dubnu 2015 bylo při brutálním útoku na univerzitu v městě Garissa zabito 148 lidí, většinou studentů. Jason Spindler vyrůstal v Houstonu a po absolvování Texaské i New York univerzity si vybudoval kariéru investičního bankéře na Wall Street. Ale rozhodnutí vyvinout model, který by pomohl nízkopříjmovým občanům a lidem z rurálních oblastí, jej zavedlo do Peru a pak do Keni, kde žil posledních 5 let.

V době útoku na newyorská „dvojčata“ dne 11. září 2001 Spindler pracoval podle Newsweeku jako analytik společnosti Salomon Smith Barney/Citigroup, která měla v té době kanceláře v budově Světového obchodního centra, která se zbortila poté, co teroristé letadly zasáhli sousedící dvojici mrakodrapů.

Jason Spindler byl smrtelně zasažen, když čekal na pracovní schůzku v jedné z kaváren luxusního hotelu. Nahrávka bezpečnostních kamer, jež byla později zveřejněna, ukázala nejméně čtyři těžce ozbrojené útočníky oblečené ve vojenském stylu.

Útok začal v úterý kolem třetí hodiny odpoledne místního času výbuchem několika automobilů v nairobské čtvrti Westlands, přičemž poté vešlo na scénu několik mladíků opásaných opasky s municí. Po celonoční operaci bezpečnostních složek, kdy hotelovým komplexem zaznívaly přestřelky, policisté se snažili dopadnout teroristy a vystrašení lidé se schovávali na toaletách, v kancelářích a kdekoliv jinde, bylo z hotelu evakuováno na 700 lidí, 14 bylo zabito a všichni teroristé mrtví. Podle JTAskupina aš-Šabáb deklarovala, že útok byl částečně motivován prohlášením Donalda Trumpa z roku 2017, že USA uznávají Jeruzalém jako hlavní město Izraele.

Ve středu dopoledne keňský prezident Uhuru Kenyatta pak promluvil v živém vysílání v televizi, že Keňa bude „hledat každou osobu, která se podílela na financování, plánování a provedení tohoto odporného činu,“ a že útok na hotel Dusit už skončil. Během středečního odpoledne nicméně bylo slyšet z objektu několik explozí, když se záchranné týmy pokoušely najít a zneškodnit nastražené výbušniny.

 

Zdroj: ztis.cz  Foto:  Flickr – bojovníci  Aš-Šabáb

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář