Michaela Šojdrová: Budu dál prosazovat lidskost a solidaritu v naší politice

Europoslankyně za KDU – ČSL Michaela Šojdrová se výjadřila ke své návstěvě Řecka a pomoci sirotkům.

Jaký byl hlavní cíl návštěvy Řecka?

Do Řecka jsem jela na výjezdní zasedání vedení poslaneckého klubu Evropské lidové strany. Byla to jedinečná možnost hovořit s předsedou opozice a možná novým řeckým premiérem. Samozřejmě jsem také využila tuto příležitost k dalšímu setkání s řeckými ministerstvy o možném přijetí nedoprovázených uprchlických dětí do ČR. Velmi mě znepokojovalo, že se tak dlouho nic neděje. Na jednáních Skupiny pro práva dětí v EP situaci uprchlických dětí pravidelně probíráme a statistiky o nedoprovázených dětech v Evropě jsou velmi alarmující.

Chtěla jsem vědět, proč vázne komunikace mezi ministryní práce a sociálních věcí, která má tyto děti na starosti, a naším ministerstvem vnitra. Chtěla jsem získat další fakta o těchto dětech v Řecku a vidět je na vlastní oči. Navštívila jsem proto několik zařízení pro nedoprovázené děti. Setkala jsem se samotnými dětmi i s lidmi, kteří se o ně starají. Setkala jsem se i s knězem, který vede integrační centrum pro uprchlíky. Ten mi řekl: „Chceme jim poskytnout lásku, ukázat jim, že láska je součástí naší církve.“

Jaký výsledek přinesla tato návštěva?

Zjistila jsem, že komunikace mezi českým ministerstvem a řeckým ministerstvem zatím neprobíhá. Dopis s žádostí ministra Hamáčka se do té doby ještě nedostal do správných rukou na řeckém ministerstvu, takže se nic nevyřídilo.

Z dostupných údajů víme, že v Řecku je momentálně 3 792 nedoprovázených dětí a z toho jich je 417 ze Sýrie. Mladších 14 let je 7 %, tj. 30 dětí. Z nich by si ČR mohla vybrat vhodné adepty na přijetí. Většina z nich nemá rodiče (zemřeli ve válce), nebo jejich rodiče jsou nezvěstní. Setkala jsem se se šestiletou holčičkou z Afghánistánu, které zahynuli oba rodiče během cesty. Hodně z nich čeká na sloučení s příbuznými v jiné zemi EU, ale tyto procesy trvají roky, takže v mezičase by tyto děti mohly být v ČR v dobré péči, než se situace vyřeší. V Řecku opravdu stovky dětí žijí v nuzných podmínkách nebo přímo na ulici. Takových je zhruba 1000.

Navštívila jsem dvě zařízení pro děti, jedno v Athénách a druhé u Soluně. V obou jsem mluvila s konkrétními dětmi. V tom athénském jsou děti – sirotci dokonce ve věku od 6 let. Panu ministrovi vnitra chci předat jejich profily (věk, národnost, pohlaví atd.).

Budete usilovat o přesun nějakých syrských sirotků do ČR? 

Myslím, že jsem to vysvětlila v předchozí otázce. Já mám samozřejmě potřebu svoji iniciativu dotáhnout do konce. Cítím to jako svou povinnost. Všechny konkrétní nové informace jsem připravena předat ministerstvu vnitra. Nyní je to na nich a na jejich komunikaci s Řeky. Pan ministr mě už kontaktoval. Pevně věřím, že nám jde společně o dobrou věc. Česká republika byla vždy solidární s dětmi, které se staly nevinnou obětí válečného konfliktu.

Rozhodně budu dál prosazovat lidskost a solidaritu v naší politice. Cítím odpovědnost za iniciativu mnoha občanů a také známých osobností, které si přejí, abychom pomohli dětem, prchajícím před válkou a násilím. Budu pokračovat v této iniciativě také proto, aby Česká republika opět získala lepší pověst a navázala na své tradice solidarity s potřebnými.

 

S kým na přesunu budete spolupracovat?

Mnoho lidí mé iniciativě vyjádřilo podporu. Jsem v úzkém kontaktu s iniciativou Češi pomáhají, s Organizací pro pomoc uprchlíkům nebo i s komunitou Sant’Egidio, která působí i v České republice, pomáhá potřebným včetně válečných uprchlíků a velmi pomohla s komunikací o této problematice a vést dialog s občany.

Snažím se komunikovat s ministerstvem vnitra. A hlavně komunikuji s občany. Mezi lidmi koluje příliš mnoho dezinformací – například o konfliktu v Sýrii.

Máte nějakou dohodu s vládou?   

Jako europoslankyně jsem přišla s iniciativou. Dohoda byla, že když přinesu informace o dětech, které jsou v Řecku bez doprovodu a mají nárok na mezinárodní ochranu, ministerstvo vnitra podnikne kroky k jejich přijetí do ČR. Čeští úředníci mají zkušenosti i znalosti jak tento proces provést – bezpečně a solidárně.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

Autor: Michal Nosál   Foto: Twitter – M. Šojdrová v řeckém integračním centru pro uprchlíky

Tags:

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář