Ministerstvo kultury převezme péči o Památník ticha

Praha – Ministerstvo kultury převezme péči o Památník ticha v pražských Bubnech, který připomíná transporty českých Židů do Terezína za druhé světové války. Na twitteru to v pátek oznámil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). O konkrétní formě, jak stát památník převezme, bude ministr jednat s jeho zakladatelem Pavlem Štinglem.

Filmový dokumentarista a ředitel obecně prospěšné společnosti Památník Šoa Praha Štingl přišel před lety s myšlenkou na přebudování nepoužívaného nádraží Praha-Bubny na Památník ticha. Památník nemá být jen pietním místem, měl by zde vzniknout vedle stálé expozice prostor pro sezonní projekty a vzdělávací centrum. Symbolicky prvním krokem přestavby železniční stanice bylo v roce 2015 odhalení sochy Aleše Veselého, která nahrazuje obvyklý význam základního kamene. Má podobu koleje směřující k nebi.

Štingl tento týden Deníku N řekl, že v projektu pokračovat nechce. Stát ani hlavní město podle něj přistupují k věci nesystémově, problémem pro fungování památníku je i chátrající budova nádraží. Štingl řekl, že pokud si stát nebo město do 27. ledna památník nepřevezmou, s jeho provozováním skončí.

„Památník ticha v Bubnech musí být zachráněn! Po jednání se zástupci Prahy a dohodě s (premiérem) Andrejem Babišem (ANO) Památník ticha převezme stát=ministerstvo kultury,“ uvedl dnes Zaorálek na twitteru. Se Štinglem se chce dohodnout na konkrétní formě převzetí památníku, s Babišem na zajištění financí pro jeho provoz.

Z nádraží Bubny byly za druhé světové války vypravovány židovské transporty. V roce 1945 odsud při odsunu odjížděli pražští Němci.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 26, ledna 2020  Foto: FacebooPamátnik ticha

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář