Mladoboleslavské muzeum otevře výstavu věnovanou různým ztvárněním kalvárie

Mladá Boleslav – Muzeum Mladoboleslavska v úterý otevře výstavu nazvanou …neboť nevědí, co činí. Návštěvníkům představí různá ztvárnění ukřižování Ježíše Krista. Takzvané kalvárie budou k vidění na starých tiscích, obrazech, ale například i sestavené v lahvi. Výstava na mladoboleslavském hradě potrvá do 1. dubna, na který letos připadá Velikonoční pondělí, informovala ČTK za muzeum Lenka Zikmundová.

„Začátek výstavy jsme záměrně zařadili na předvečer popeleční středy, kterou křesťanům začíná čtyřicetidenní postní doba před Velikonocemi,“ řekla Zikmundová. Na výstavě bude k vidění například osm kalvárií v lahvi a několik obrazů. „Nejstarší kalvárie je z poloviny 19. století a nejmladší z období protektorátu. Autory moc neznáme. Víme, že jednu dělal Jan Matějka, hospodářský dělník v Rejšicích, jednu chovanec ústavu pro choromyslné v Kosmonosích a jednu vězeň v cele smrti na Pankráci,“ uvedla Zikmundová.

SOUVISEJÍCÍChrámu svaté Barbory v Kutné Hoře loni přibylo návštěvníků

Muzeum Mladoboleslavska má pět poboček, v Mladé Boleslavi kromě hlavního sídla na hradě spravuje ještě Letecké muzeum Metoděje Vlacha. Další pobočky jsou v Benátkách nad Jizerou, Bělé pod Bezdězem a na faře v Dolní Krupé. Mladoboleslavský hrad loni navštívilo 16.000 lidí, zhruba o 2000 víc než v roce 2022. Nejnavštěvovanější pobočkou je letecké muzeum, kam loni zamířilo 27.500 návštěvníků.

Letos chystá muzeum ještě další čtyři výstavy, otevřená by měla být také nová expozice věnovaná hradu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. února 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář