Mnichovo Hradiště chce v květnu začít s obnovou židovského hřbitova

Mnichovo Hradiště – Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku chce v květnu začít s obnovou židovského hřbitova zdevastovaného v 80. letech. Radní vyhlásili veřejnou zakázku na firmu, která má zejména opravit ohradní zeď, vybudovat mlatové pěšiny, informační panely a upravit a dosadit zeleň. Práce v hodnotě do pěti milionů korun by měly být hotové do konce listopadu. ČTK to za město řekl Martin Weiss.

Obvodová zeď, jejíž základy se dochovaly, má být obnovena pouze v symbolické výšce 50 centimetrů. Dominantou revitalizovaného hřbitova bude později pomník se soupisem jmen lidí, kteří zde byli pochováni. „Pomník není do kalkulace nákladů započítán, s jeho realizací se nadále počítá separátně. Zda bude návrh vybrán formou architektonické soutěže nebo jinou formou, v tuto chvíli jasné není,“ řekl Weiss.

SOUVISEJÍCÍLidé v Českém Brodě mohou přispět na kameny zmizelých, město jich připraví 49

Židovský hřbitov je součástí městského lesoparku u řeky Jizery, který město postupně zvelebovalo od roku 2016. Hřbitov se na místě nacházel v letech 1800 až 1982. Poslední pohřeb se zde uskutečnil v roce 1941, poté hřbitov chátral. V roce 1982 tehdejší předseda národního výboru nechal strhnout zdi a většinu hrobů nechal zavézt. Pozemek má město v dlouhodobé zápůjčce od Federace židovských obcí v ČR.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. dubna 2023 Foto: Wikipedie – židovský hřbitov na Žižkově

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář