Mnichovský arcibiskup Reinhard Marx požádal papeže o uvolnění z funkce

Berlín – Mnichovský arcibiskup Reinhard Marx nabídl papeži Františkovi svou rezignaci. Ve svém dopise adresovaném hlavě římskokatolické církve svůj krok podle německých médií zdůvodnil mimo jiné nedostatečným vypořádáním církve se skandály kolem sexuálního zneužívání.

Jeden z nejvýznamnějších církevních hodnostářů v Německu napsal, že na sebe chce vzít svůj díl odpovědnosti za „katastrofu sexuálního zneužívání církevními funkcionáři v uplynulých desetiletích“. Podle 67letého Marxe se církev při zpracování těchto událostí ocitla na „mrtvém bodě“.

Marx, který stál v letech 2014 až 2020 v čele Německé biskupské konference, napsal, že vyšetřování v uplynulých deseti letech ukázalo „mnoho osobních selhání a administrativních omylů, ale také institucionální nebo systémové vady“.

V roce 2018 ze zprávy iniciované samotnou katolickou církví v Německu vyplynulo, že duchovní v zemi v letech 1946 až 2014 zneužili nejméně 3677 lidí. Více než polovině obětí bylo do 13 let a téměř třetina z nich byli ministranti.

Letos jiná zpráva o sexuálním obtěžování vynesla na světlo mnoho podobných případů v arcidiecézi se sídlem v Kolíně nad Rýnem. Hamburský arcibiskup, který dříve v Kolíně nad Rýnem působil, papeži rovněž nabídl rezignaci a byl mu povolen „oddechový čas“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – Reinhard Marx

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář