Moravská Třebová začne opravovat kostel, který získala od církve

Moravská Třebová – Moravská Třebová na Svitavsku letos začne s obnovou renesančního kostela Povýšení sv. Kříže. Památku v lednu získala od církve do svého vlastnictví. Radnice začne s opravou střechy. ČTK to řekl starosta Pavel Charvát (ODS). Kostel patří k nejcennějším historickým památkám svého druhu na Moravě.

Církev kostel nevyužívala a neměla kapacitu se o něj starat. Město proto jednalo o převodu. Kostel pochází z počátku 17. století, je tam unikátní soubor renesančních náhrobníků a dřevěných polychromovaných lavic z roku 1630. Je to poslední část uceleného souboru památek areálu Křížového vrchu, která doposud nebyla zpřístupněna veřejnosti.

SOUVISEJÍCÍBývalá synagoga v Prostějově je na prodej za 5,49 milionu korun

Podle Charváta radnice může začít s opravou, když jí kostel patří. „Momentálně hledáme firmu, která letos pospravuje střechu. Máme i vybranou firmu, která provede plynování proti červotoči, protože je to tam napadené. Máme povšechnou domluvu s restaurátorskou školou v Litomyšli, že nám tam provede stavebně-historické průzkumy a bude s námi spolupracovat na postupné obnově,“ řekl Charvát.

Obnova kostela potrvá delší dobu, stavebně-historický průzkum je základem pro další investice. Na letošek má město vyčleněno 700.000 korun, respektive rozpočet bude schvalovat na konci března. „Je to běh na dlouhou trať, skládá se to z menších detailů, ale pořád se něco děje. Průzkum je podklad, abychom mohli začít shánět nejrůznější dotace na restaurování jednotlivých částí. A je to takový návod, co tam je a co s tím dál dělat,“ řekl Charvát.

Kostel stojí na Křížovém vrchu. V roce 1499 tam byl z nařízení Ladislava z Boskovic přenesen hřbitov. Renesanční hřbitovní kostel vznikal v letech 1603 až 1605 na místě starší gotické stavby z roku 1505, stavitelem byl Andreas Balzer ze slezské Nisy.

Cenná je v něm například barokní výmalba interiéru od Judy Tadeáše Suppera. Na vnější straně kostela jsou umístěny renesanční kamenné náhrobky významných měšťanů a osobností Moravské Třebové. Další cenné náhrobky jsou na hřbitově a v lapidáriu zřízeném z bývalé márnice. Ke hřbitovu vedly z města takzvané Schody mrtvých s renesančním portálem z roku 1575.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. února 2024 Foto: Wikimedia Commons

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář