Mosambiku hrozí vážná humanitární krize, stovky tisíc lidí opustily své domovy

Organizace spojených národů uvedla, že více než 565 000 lidí ze severního Mosambiku bylo nuceno uprchnout ze svých domovů kvůli zesilující hrozbě ze strany islamistických bojovníků.  

Násilí vedené ozbrojenci napojenými na Islámský stát začalo v provincii Cabo Delgado koncem roku 2017. OSN odhaduje, že od té doby bylo zabito nejméně 2 000 civilistů a více než půl milionu lidí bylo vysídleno.

V prosinci loňského roku OSN  podle portálu Church Times vyhlásilo finanční výzvu na ochranu více než milionu lidí zasažených konfliktem. Organizace dále popisuje situaci jako „komplexní bezpečnostní, lidskoprávní, humanitární a rozvojovou krizi“.

Místní koordinátorka OSN Myrta Kaulard pro Church Times uvedla: „V roce 2020 byli lidé nuceni uprchnout ze svých domovů jen s oblečením, které měli na sobě. Ztratili všechny své osobní věci, práci, budoucnost. Humanitární pomoc je pro zmírnění jejich utrpení nezbytná.“

Rev. Manuel Ernesto, který řídí misijní diecézi Nampula k vyhrocenému konfliktu uvedl, že situace je od Vánoc „relativně klidná“, ale stále nebezpečná. „Utečenci stále přicházejí do Nampuly,“ řekl. „Mnozí prchají před útrapami v této oblasti. Lidé nemají jídlo, vodu, jen se snaží přežít.“

Jedním z tisíců lidí prchající před násilím je 49letá Joana z Cabo Delgado. V rozhovoru pro Church Times mluvila o tom, že během jedné noci bylo zabito všech jejích pět dětí a čtyři vnoučata. Při útěku byla spolu s manželem chycena povstalci, kteří jejího partnera před ní zabili. 

Ke konfliktu dochází hlavně v devíti okresech Cabo Delgado kolem ropných polí. Proto lidé říkají, že konflikt souvisí s byznysem. Navzdory nerostnému bohatství zůstává Mosambik jednou z nejchudších zemí světa.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 2. února 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

volume_up

content_copy

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář