Mše ve svatém Vítu připomněla konec války i oběti koronaviru

Praha – Slavnostní bohoslužba za mír ve svatovítské katedrále na Pražském hradě dnes večer připomněla 75 let od konce druhé světové války a Pražského povstání. Účastníci mše, kterou sloužil kardinál Dominik Duka, vzpomněli také na oběti současné epidemie covidu-19 a všechny, kteří se o nakažené či ohrožené starají. Mše se zúčastnil prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou, váleční veteráni z východní i západní fronty, církevní hodnostáři, velení české armády a zástupci lékařů a záchranářů. Kvůli omezením v nynějším nouzovém stavu mohli přijít jen pozvaní hosté, ostatní ji mohli sledovat v přímém přenosu České televize.

První čtení pronesl kaplan Hradní stráže Jan Kupka. Poté Duka při vzpomínce na konec druhé světové války připomněl statečnost vojáků vítězných i poražených armád, miliony civilních obětí, oběti holokaustu a pronásledování Romů, vězně koncentračních táborů, zajateckých táborů i sovětských gulagů. Modlitby věnoval také zdravotníkům, kteří se v poslední době starají o nemocné s covidem-19, i všem, kteří v náročných podmínkách pomáhají ostatním. Ocenil solidaritu české společnosti při koronavirové krizi a varoval, aby v ní znovu nezvítězil „starý vir“ závisti, nenávisti, netolerance a pýchy.

Na zákeřnou chorobu upozornily i symbolické obětní dary, které v podobě ochranného štítu, filtru FFP3 a ochranného obleku přinesli lékaři a záchranáři Nemocnice na Bulovce.

Dnešní mše v chrámu svatého Víta se mohlo díky výjimce zúčastnit 60 pozvaných hostů a zástupců církve. Od pondělí budou bohoslužby otevřeny pro maximálně stovku věřících. „Sešli jsme se zde v podmínkách takřka bojových,“ poznamenal v úvodu kardinál Duka, který kázání a modlitby pronesl bez roušky.

Pražské arcibiskupství původně plánovalo velkolepou bohoslužbu za účasti velvyslanců z více než 40 zemí, veteránů druhé světové války či třeba vnuků legendárních generálů George Pattona a Charlese de Gaulla. Kvůli pandemii se ale mohla zúčastnit jen část z nich. Mezi šedesátkou hostů nechyběli přímí účastníci druhé světové války – pilot RAF Emil Boček či veterán pozemních sil na východě Miloslav Masopust. Mše se zúčastnil také náčelník generálního štábu české armády Aleš Opata.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 5. května 2020  Foto: Wikimedia Commons – Pražský hrad

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Sledování této mše mne naplnilo optimismem. Pěvecký sbor o počtu 8+1, samozřejmě nezarouškovaný, a podávání eucharistie do úst. Myslím, že bychom si z toho měli brát příklad.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář