Mše ve svatovítském chrámu připomene svatořečení Anežky a listopadové události

Praha – Třicáté výročí svatořečení Anežky České a listopadových událostí roku 1989 si dnes dopoledne v katedrále svatého Víta na Pražském hradě připomenou účastníci slavnostní bohoslužby. Mši bude sloužit Stanislaw kardinál Dziwisz, emeritní krakovský arcibiskup a dlouholetý osobní sekretář papeže Jana Pavla II. Právě tento nejvyšší představitel katolické církve českou patronku 12. listopadu 1989 svatořečil a dovršil tak sedmisetleté úsilí o její kanonizaci.

V úvodu dnešní mše ve svatovítském chrámu zazní Kantáta ke svaté Anežce v podání královéhradeckého katedrálního sboru Cantores Gradecenses, kterou složil hudební skladatel Zdeněk Pololáník. Dílo vzniklo v roce 2013 na objednávku Severočeského filharmonického sboru, jehož členové s mužskou částí Smíšeného sboru Jitro při mši také vystoupí. Textovou předlohu kantáty napsal olomoucký světící biskup Josef Hrdlička a je koncipována jako modlitba za národ, uvedlo Arcibiskupství pražské na webu. Dílo nastudoval a bude dirigovat regenschori katedrály Svatého Ducha v Hradci Králové Josef Zadina.

Kanonizace Anežky Přemyslovny v Římě 12. listopadu 1989 byla velkou událostí nejen pro věřící, ale stala se předzvěstí pádu komunismu v Československu. Že totalitní režim povolil více než 7000 lidí vycestovat do Vatikánu, aby mohli být svatořečení přítomni, mnozí lidé vnímali jako známku slábnutí režimu.

Za 30 let svobody poděkuje v neděli při pravidelné bohoslužbě ve svatovítské katedrále biskup Václav Malý. Poté se věřící vydají na průvod na Národní třídu, kde 17. listopadu 1989 tehdejší režim brutálně rozehnal studentské shromáždění, čímž odstartovaly události vedoucí k pádu komunismu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 16. listopadu 2019  Foto: Wikipedie Commons – chrám sv. Víta

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář