MUDr. Martin Moravec: Nechte se, prosím, očkovat proti covid-19!

Martin Moravec, kněz, lékař, nemocniční kaplan a vysokoškolský pedagog, připravil krátký a jednoduchý přehled důvodů, proč se nechat očkovat. Text zveřejnil portál ČBK.  

Já ale nevím, jsem dost nemocný…
… tím spíš! Až na vzácné výjimky platí, že čím víc má člověk nemocí, tím spíš potřebuje ochranu. Protože tím spíš mu hrozí těžký covid.
 
Já jsem mladý a zdravý…
… mladí na covid (většinou) neumírají, ale i oni mívají komplikace: plicní embolie, poruchy paměti, potíže s dechem a další. Někdy jsou na dlouho neschopní běžného života.
 
Ale vakcíny nejsou dost ozkoušené…
… dnes je málokterý lék tak ozkoušený jako ony. Podalo se několik miliard dávek, vše pod drobnohledem veřejnosti. Vakcíny na bázi mRNA předčily mnohá optimistická očekávání co do bezpečnosti i účinnosti. Léčba covid znamená podání množství dalších léků! 
 

Ale co ty dlouhodobé nežádoucí účinky, ty zatím nikdo nezná…
… to je pravda jen zčásti; mRNA vakcíny obsahují malou část viru: Pokud u někoho způsobí závažné problémy, tím spíš je způsobí celý virus, který se navíc při nákaze v těle množí.
 
Vakcíny stejně před covidem neochrání…
… neochrání před infekcí, ale před těžkým průběhem téměř vždy ano. A to je cíl – aby lidé na covid-19 neumírali a aby nemocnice mohly sloužit i pacientům bez covidu.
 
Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Lepší je přirozeně získaná imunita…
… přirozeně i očkováním získaná imunita vydrží cca půl roku. Jenže ta „přirozená“ je často za cenu dlouhodobých následků. Navíc je možné, že posilující dávka navodí imunitu delší.
 

Pokud onemocním, tak už přece máme léky…
… máme monoklonální protilátky za desítky tisíc korun. Ty jsou vyhrazené pro rizikové pacienty a musí se podat včas. Ostatní léky jsou jen podpůrné, nejde o cílenou léčbu.
 
Jsou v tom stejně jen finanční zájmy farmaceutických firem…
… náklady za uplynulé dva roky pandemie nelze vyčíslit. Prodělávají na ní skoro všichni, i farmaceutické firmy. Očkování stojí řádově 1000 Kč. Otevřená společnost, otevřené nemocnice a léčba jiných nemocí by těmto firmám vydělaly daleko víc.
 
Jsou i jiné nemoci, s tím covidem se to dost přehání…
… jsou. Ale může se stát, že pro Vás s infarktem, mrtvicí, nádorem nebo jen zánětem slepého střeva nebude v nemocnici místo. Nebo se v nemocnici nakazíte a kromě původní nemoci budete muset bojovat i s covidem.
 
Nechci už žádná omezování, chci zase normálně žít…
… to asi všichni! Proto vědci, společnost a celé státy napřely síly do hledání řešení. Vyvinuté vakcíny mohou z covid-19 udělat nemoc, na kterou se nebude umírat. Děti budou znovu chodit do škol, senioři nebudou přežívat v izolaci, zdravotníci padat „na ústa“, lidé přicházet o práci, stát ušetří peníze pro řešení jiných palčivých problémů.

Očkování znamená ukázat imunitě nepřítele dřív, než se s ním setká „na živo“. Znamená vycvičit imunitu na boj s nepřítelem, takže se z covidu může stát běžná respirační nemoc, která přestane zabíjet a paralyzovat svět. Nejde o žádnou magii. Očkování je skutek lásky k těm nejzranitelnějším – dětem, seniorům, nemocným. Ale také unaveným zdravotníkům, lidem ohroženým ztrátou zaměstnání, vysíleným rodičům…
 
Jak se na to dívá víra?
Jak? Přišla nemoc, ohrožení, krize. A člověk použil rozum, který dostal od Boha. Využil znalosti a vyvinul vakcíny, které zachraňují miliony životů. Náboženské autority včetně papeže Františka vybízejí k jejich používání a spravedlivé distribuci i pro chudé. Jde o skutek lásky a ohleduplnosti ke zranitelným.

Je na místě se ptát, odkud přichází onen „duch nedůvěry“. Věříme v existenci pokušení. Co tedy sledují síly, jež podporují rozdělování společnosti, nedůvěru v systém, nedůvěru v opatření, nedůvěru v autority, nedůvěru ve vědu, nedůvěru v druhého člověka? Odkud „vane“ vše, co vede k agresivitě, neohleduplnosti, zpochybňování, uzavírání se ve svém myšlenkovém světě? Je člověk, který tyto síly vpustí do svého života, skutečně svobodný? Na svobodu se totiž často odvolává. Nebo je naopak vydán napospas manipulacím skrze zakoušený strach, naštvanost, nedůvěru, argumentaci vlastního „svobodného a nezávislého“ myšlení? Uvažuje svobodně ten, který si do svých představ nenechá nikým a ničím mluvit, nebo ten, který si své představy ověřuje a snese jejich kritiku?

Myslím, že očkování ukazuje na mnohem hlubší problém společnosti, a to nejen v ČR, ale celosvětově. Pokud totiž pod dojmem „nezávislého myšlení“ zpochybňujeme autority a rozumovou argumentaci, mohou se i menší krize stát kritickými. „Rozdrobená“ a „rozdělená“ společnost je slabá a nedokáže se bránit. Nevěří totiž druhému, věří jen těm, kteří „nevěří s nimi“.
 
Opravdu prosím, věřme v člověka a věřme i ve schopnost rozumu, ve vědecké poznání. Covid-19 je problém, který lze řešit. Jeho neřešení ale zabíjí. Nechme se očkovat. Vakcíny jsou ověřené a možná bezpečnější než mnohé „ozkoušené“ léky, které běžně bereme na bolest hlavy či kolena.

MUDr. Mgr. Martin Moravec, O.Cr.
Interní klinika FN Královské Vinohrady, Ústav humanitních studií v lékařství 1. LF UK

Autor: cirkev.cz Datum: 24. listopadu 2021 Foto: Pixabay – ilustrační 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,,

6 Komentáře

 1. Vláda má a měla dávno možnost udělat očkování povinné. Neudělala to protože je neschopná, nezodpovědná a populistická ale teďka svádí vinu na neočkované, že prý jsou oni nezodpovědní. Přitom svými výroky a kroky zapříčinili, že očkovaní nemoc šířili protože jim bylo vykládáno, že nešíří. V podstatě se vláda zesměšnila tak, že je pro smích a roušky se jen nosí jen tam kde jsou vidět.. takové pokrytectví.
  Všichni kdo chtějí vnucovat očkování ostatním tak by měli tlačit na vládu, ta očkování může učinit povinným. Tečka.

  Odpověď
  • Dekuji Vam za prehledbe shrnuti a moudry a nekonfrontacni pohled na situaci. Kez prispeje k snizovani napeti a rozumnemu chovani aspon casti krestanu, kteri by meli usilovat o sireni pokoje.

   Odpověď
 2. Experimentální – a odzkoušená? Kamarádka od sestry by mohla vyprávět – kdyby ještě žila. Do kostela už chodí jenom manžel s dětmi. Pro mě článek za hranou – slušněji to říct neumím.

  Odpověď
 3. To nemá cenu vůbec nějak komentovat. Jen namátkou:

  1)
  „Pokud onemocním, tak už přece máme léky…
  … máme monoklonální protilátky za desítky tisíc korun. Ty jsou vyhrazené pro rizikové pacienty a musí se podat včas. Ostatní léky jsou jen podpůrné, nejde o cílenou léčbu.“

  Autor článku, dle nadpisu lékař, neví že jsou levné a docela efektivní léky na ten čínský vynález:
  Zelenko protokol (HQC + Zn + antibiotika)
  Ivermecktin
  Inosine pranobex (isoprinosin apod)
  Budenosid
  Kolchycin
  Lithium
  Fluvoxamin
  Vitamin D ve vysokých dávkách

  2)
  Jsou v tom stejně jen finanční zájmy farmaceutických firem…
  … náklady za uplynulé dva roky pandemie nelze vyčíslit. Prodělávají na ní skoro všichni, i farmaceutické firmy. Očkování stojí řádově 1000 Kč. Otevřená společnost, otevřené nemocnice a léčba jiných nemocí by těmto firmám vydělaly daleko víc.“

  Kdyby se autor seznámil se smlouvou mezi státy a Pfizerem možná by nenapsal že ty firmy prodělávají … ale možná by to napsal stejně, když už píše takové …. Namátkou: Francie objednala 2.000.000.000 dávek „vakcíny“ od Pfizeru (smlouva nelze vypovědět, Pfizer dodá vakcínu kdy se mu bude chtít, dodávka lze reklamovat do 24 hodin od převzetí – to nestačí ten zákazník ani vybalit, o reklamaci rozhoduje … kdo asi… že … (pro ospalé čtenáře: je to Pfizer))… Jen ta francouzská zakázka má v Kč hodnotu 1.000.000.000.000 (inu milý čtenáři! zkontroluj si to vynásobením).

  3)
  „Očkování znamená ukázat imunitě nepřítele dřív, než se s ním setká „na živo“. Znamená vycvičit imunitu na boj s nepřítelem, takže se z covidu může stát běžná respirační nemoc, která přestane zabíjet a paralyzovat svět. Nejde o žádnou magii.“

  Jestli jde nebo nejde o magii vědí asi zasvěcenější, ale podle všeho jde o ADE: o tom by mohla svědčit násobně vyšší úmrtnost očkovanců na kovid proti neočkovancům … (viz úřední data).

  atd ..nemá to zřejmě cenu…

  Odpověď
 4. Vypadá to tak, že smyslem covidu je, přimět člověka naučit se očkovat a umět s ním běžně žít. Až bude proočkován a proočkováván celý svět – bude po problému a svět „opět“ bude mít před Bohem čistý štít.

  Odpověď
 5. Když jsem si ještě jednou pročetl komentář, tak mě napadá pokleslá a snad až zvrácená myšlenka: „Člověk má právo být nemocen“. Ano, má právo na lékařské zákroky a nikdo nemá právo mu to právo popírat, zaplňovat místo v nemocnicích. Jsou nemoci, které mají oprávněně své legální místo a svébytnost na světě a bohužel, jiné je nemají. Prostě, máme takový spravedlivý „žebříček“.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář