Můj brácha Tornádo (recenze)

Knížku Můj brácha Tornádo vydalo vydavatelství Albatros jako další svazek z ediční řady s názvem Má to háček. Jejím úkolem je pomáhat dětem i rodičům s řešením životních problémů a složitých situací. Tentokrát se autorka psycholožka Petra Štarková zabývá problematikou ADHD.

Příběh vypráví mladší sestra devítiletá Julie. Má ráda svého neposedného, nemotorného a zapomnětlivého bratra, je zvyklá na jeho výbuchy a splašenost, ale taky ji někdy štve. Když se ukáže, že by svou rychlost mohl úspěšně využít při běhání v atletickém oddíle, je na bratra hrdá. Dětským viděním popisované situace z běžného rodinného života, vztahy se spolužáky i učiteli ve školním provozu či na sportovních tréninkcích předestírají problematiku hyperaktivity jako něco, s čím se dá žít, co se dá do nějaké míry zvládat.

Asi nejcennějším přínosem knížky je formulace toho, co potřebujeme pochopit. Dítě za svou poruchu nemůže, nedělá to schválně. Jen je pro ně obtížnější někdy dokonce i nemožné některé věci zvládnout. Potřebuje přijetí, porozumění, lásku a pomoc.

Příběh Jonáše rychlého jako tornádo by si mohly přečíst děti, které mají nějakého takto divného spolužáka. Budou mu lépe rozumět a nebudou se jím cítit ohrožené. Pro rodiče takových dětí bude asi nejcennějším stručný slovníček pojmů, který najdeme v závěru knížky a několik nejpodstatnějších bodů k zacházení s dítětem, u něhož byla diagnostikována tato porucha.

Vlídný styl vyprávění, barvité popisy dětského světa spolu s půvabnými ilustracemi Markéty Laštuvkové činí knížku vhodnou jako dárek za vysvědčení. Je určena dětem od sedmi let.

Petra Štarková: Můj brácha Tornádo, Albatros / Pasparta 2018

 

Autor: Hana Pinknerová

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář