Musí být manželka kazatele dokonalá?

Být manželkou kazatele či pastora bývá náročné. Musí se vyrovnávat s vyřčenými i nevyřčenými očekáváními členů sboru, ale také s nároky, které na sebe klade ona sama. Karon Cecyová je manželkou pastora již více než 40 let. „Stala jsem se manželkou kazatele krátce po dvacítce, jako poměrně čerstvá křesťanka. Netušila jsem, co dělat. Cítila jsem obrovský tlak na to, abych byla dokonalá. Každý ode mě něco očekával,“ vzpomíná Cecyová.

S podobnými pocity bojuje mnoho žen, které pochybují o tom, že mají „povolání“ být manželkou kazatele, a které se na Cecyovou obracejí s prosbou o radu. „Možná necítíte povolání, protože se cítíte nedostatečná. Vy se však ani nemáte cítit kvalifikovaně. Máte spoléhat na Boží sílu a moudrost. Ženy kazatelů nejsou dokonalé. Ale snaží se růst v Pánu a ve službě lidem,“ zdůrazňuje. Nerealistická touha být dokonalá podle ní přináší jen pochybnosti, zmatek a pocit prohry.

Ujasnit si to jí pomohl i její manžel James M. Cecy. „Jednoho dne, když jsem se zase stresovala, si ke mně můj manžel Jim přisedl a řekl mi: ‚Karon, Bůh tě povolal k tomu, abys byla Karon. Soustřeď se na to, jak tě stvořil a kým chce mít tebe.‘ Vydechla jsem úlevou. To bych mohla zvládnout, říkala jsem si. Přiznám se ovšem, že mi to Jim musel v průběhu let stále znovu připomínat,“ vypráví o svých bojích Cecyová. Během let se tak postupně učila „nekrmit“ svou touhu po dokonalosti, umět říkat lidem „ne“, být svému muži v náročném povolání oporou a být ženou modlitby.

Karon Cecyová se především věnuje pastoračně ženám, ale má mnoho co říct i o výchově dětí – je matkou tří dcer a pěstounkou 23 dětí. Setkat se s ní můžete zanedlouho i v České republice. Bude hlavním hostem odpočinkového víkendu Nové nadechnutí určeného pro manželky církevních pracovníků a pro ženy sloužící v církvi.

Víkend bude zaměřen na téma hněvu a zvládání emocí – u sebe, ale i u druhých, např. u dětí.

Čas ale bude i na chvály, povídání ve skupinkách, procházky a osobní rozhovory i na volitelný seminář na téma osamělost. Akci organizuje Křesťanská misijní společnost. Koná se 22.–24. března v Penzionu Velké Dářko u Žďáru nad Sázavou. Pobyt je možné věnovat i jako dárek.

Více informací a přihlášky na http://nadechnuti.kmspraha.cz.
Foto: Karon Cecyová s manželem Jamesem , KMS

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář