Muslimská rodina v Iráku i přes hrozbu trestu smrti ukrývala křesťanku

Vládní irácké vojsko téměř dokončilo osvobození východního břehu Tigridu od samozvaného Islámského státu a z Mosulu začínají přicházet nejenom zprávy o hrůzách páchaných islamisty, ale také o každodenní statečnosti mužů a žen, kteří se jejich barbarství snažili odporovat.

Jak informuje deník Al Araby al Jadeed, citovaný iráckým křesťanským blogem Bagdadhope (24.1.2017), irácké bezpečnostní síly našly v Telkeifu, městečku vzdáleném zhruba 15 km severovýchodně od Mosulu, paní Georgette Hannu, šedesátiletou křesťanku, kterou více než dva a půl roku na vlastní nebezpečí ukrývala jedna muslimská rodina.

Také do Telkeifu dorazili v červnu roku 2014 muži s černými prapory a vyzvali všechny křesťany, aby okamžitě opustili město, pokud si chtějí zachránit život. Georgette je zdravotně postižená a nemohla jít pěšky až do Irbílu, avšak na pomoc jí přišli muslimští přátelé, přestože si byli vědomi rizika, jakému se vystavují.

Obdobně odvážný postoj totiž pro mnohé muslimy skončil smrtí – za všechny jmenujme alespoň mosulského profesora pedagogiky Muhammada Al-Asaliho, kterého v souvislosti s objevením paní Georgette připomíná misionářský časopis Mondo missione (26.1.2016).

Jako učitel a vychovatel veřejně vystoupil proti etnické čistce, které se tzv. Islámský stát dopouštěl na křesťanech a jiných menšinách. Nebudu spoluviníkem takového slepého násilí – toto není islám, ve který věřím, prohlásil profesor Al-Asali po okupaci Mosulu teroristy. Svou volbu zaplatil nejvyšší cenou – kriminální živly říkající si Islámský stát ho zavraždily 21. července 2014.

 

Zdroj a foto: Rádio Vaticana

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář