Muzejní galerie vystaví na zámku v Holešově vystaví obrazy Waltera Stambergera

Holešov – Muzejní galerie se sídlem na zámku v Holešově na Kroměřížsku otevře v úterý 26. července výstavu holešovského rodáka, výtvarníka, sinologa, historika, novináře, překladatele a aktivního účastníka druhého odboje Waltera Stambergera. Výstava je prodejní, návštěvníci si ji budou moci prohlédnout do 30. září, uvedla v dnešní tiskové zprávě Dana Podhajská z Městského kulturního střediska v Holešově.

Výstava nese název Obrazy Benjamina Waltera a je součástí letošního programu festivalu židovské kultury Ha-Makom. Vernisáž se uskuteční v den jeho zahájení od 17:00. „Touto výstavou chceme připomenout loňské sté výročí narození Waltera Stambergera, který tvořil pod uměleckým jménem Benjamin Walter. Vystavíme přes 50 obrazů,“ řekl kurátor Jan Machala z Městského muzea a galerie v Holešově.

SOUVISEJÍCÍKaple Matky Boží poblíž hradu Veveří se otevřela veřejnosti na celé prázdniny

Návštěvník se podle něj seznámí také s pohnutým životním osudem umělce. Stamberger se narodil v roce 1921 v Holešově do německy mluvící židovské rodiny. Absolvoval holešovské gymnázium a v roce 1939 odjel s rodinou do Palestiny. Na výzvu československé vlády v Londýně poté narukoval. Zúčastnil se bojů na západní frontě a byl vyznamenán vysokými britskými i francouzskými vojenskými řády.

Po válce se Stamberger vrátil do vlasti a v letech 1952 až 1957 vystudoval čínštinu a dějiny Dálného východu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Přednášel dějiny kolonialismu a politologii, pracoval v České tiskové kanceláři, v Československé televizi se jako dramaturg a scénárista podílel na scénářích k řadě televizních filmů a pořadů. „Poté, co podepsal výzvu 2000 slov, následoval zákaz pracovat,“ uvedla Podhajská. Zemřel v roce 1997.

Přestože Stamberger kreslil od mládí, profesionálně začal malovat až po odchodu do důchodu a těšil se z výstav doma i v zahraničí. Jeho naivní obrazy si prohlédli například lidé v Japonsku, Francii nebo Kanadě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. července 2022 Foto: Wikimedia Commons –

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář