Muzeum Bible musí vrátit vzácný artefakt do Iráku

Washington – Dva roky poté, co se artefaktu zmocnili federální úředníci, soudce nařídil společnosti Hobby Lobby, aby oficiálně vrátila hliněnou tabulku obsahující část Eposu o Gilgamešovi. Vzácný artefakt bude vrácen do Iráku.

Muzeum, které založil majitel Hobby Lobby a sběratel biblických starožitností Steve Green, podpořilo snahy odeslat předmět zpět do země jeho původu.

Starověký předmět obsahující mezopotámský text byl zakoupen v aukční síni Christie’s v roce 2014 a poté byl v roce 2017 vystaven ve Washingtonu, kde muzem sídlí. Hobby Lobby nyní podle informací portálu Christianity Today žaluje síň Christie’s a tvrdí, že renomovaný aukční dům poskytl nepravdivé informace a dokumenty o původu vzácného historického kousku.

SOUVISEJÍCÍMuzeum Bible vrací tisíce vzácných artefaktů do Egypta a Iráku

Hobby Lobby také vrací do Iráku a Egypta asi 11 500 dalších kusů ze své sbírky kvůli nesprávné nebo neúplné dokumentaci. Green již dříve řekl, že udělal chybu, když skupoval historické předměty od nedůvěryhodných obchodníků.

Hliněná tabulka s Eposem o Gilgamešovi vypráví příběh o významném králi, který bojoval s bohy a snažil se odhalit tajemství věčného života. Text je považován za jedno z prvních velkých literárních děl, které pochází ze sumerské civilizace a je staré více než 4 000 let.

Zmíněná hliněná tabulka pochází z doby kolem roku 1600 př. n. l. a obsahuje popis snu, který interpretuje matka hrdiny. CT v této souvislosti dodává, že agenti ministerstva pro vnitřní bezpečnost zabavili vzácný artefakt z budovy muzea.

Dovoz starožitností z boji zmítaného Iráku byl omezen, protože v roce 1991 během války v Perském zálivu bylo vydrancováno až devět tamních muzeí. Podle americké prokuratury přivezl tabulku s klínovým písmem nelegálně v roce 2003 do Spojených států nejmenovaný obchodník.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 2. srpna 2021 Foto: Wikipedie – Muzeum Bible

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář