Muzeum církevního umění v Plzni představuje církevní rok pohledem loutek

Plzeň – Tradiční, stále živé i pozapomenuté slavnosti a události spojené s liturgickým rokem, představuje prostřednictvím loutek plzeňské Muzeum církevního umění plzeňské diecéze. Návštěvníkům přiblíží hlavní křesťanské svátky, které se opakují v ročním cyklu, i slavnosti, které sice nejsou součástí církevních svátků, ale řídí se jimi, řekla tento týden ČTK spoluautorka výstavy Veronika Plachá.

„My tou výstavou spojujeme velice netradiční, ale zajímavé téma. Spojujeme loutky a církev a to téma je zajímavé v tom, že toto spojení sahá hluboko do minulosti, je staré tisíce let. Od počátku loutky byly součástí různých náboženských ceremonií, náboženských obřadů a přetrvalo to až do současnosti,“ uvedla.

Autoři se soustředili na zdůraznění hlavních a nejzajímavějších svátků a slavností z církevního roku, jako je například advent, Vánoce, masopust, Velikonoce, vynášení zimy – Morany, pálení čarodějnic či Dušičky. „Máme tam například Moranu ve vitríně. A protože symbolickou smrt vynášeli většinou dívky a chlapci v krojích, snažili jsme se sehnat krojované loutky ve stylizovaných krojích. Popisujeme, jak chodili Mikuláši, čerti, máme stylizované peklo, ke zvykům spojeným se svátkem svaté Lucie se nám podařilo sehnat loutku Lucie,“ popsala Plachá.

I když vystavené loutky nejsou původem z církevního prostředí, jsou to klasické divadelní loutky, která témata pomáhají přiblížit, muzeum loutky nijak dál nestylizovalo nebo neoblékalo. „Vzali jsme je tak, jak jsou, jak někdy hrály danou postavu v nějaké hře. Naše priorita nebyla ukázat co nejstarší loutky, my jsme chtěli loutky na dané téma. Našli jsme nejstarší loutky z konce 19. století, jsou to ploché loutky čertů,“ uvedla Plachá.

Spojení loutek a církve podle ní nebylo v minulosti vůbec neobvyklé. V některých církevních zvycích a ceremoniích se například dříve vyskytoval Ježíš s pohyblivými končetinami, takže už ho lze považovat za loutku. „Časem s různými figurkami kněží a představitelé církve přehrávali biblické příběhy, výjevy ze života Krista a Panny Marie a podobně. V 16. století byly ve velkých městech, jako třeba v Paříži, velmi populární a běžné před chrámy nebo v klášterech ukázky ze života svatých a mučedníků s pomocí loutek,“ doplnila Plachá.

Součástí výstavy je tvořivý loutkový koutek, kde si hlavně rodiny s dětmi mohou vyrobit drobné loutky, masky nebo vybarvit originální omalovánky loutek.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. května 2021 Foto: zcm.cz – Muzeum církevního umění

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář