Muzeum Kroměřížska pořádá konferenci Židé a Morava, je určena i veřejnosti

Kroměříž – Muzeum Kroměřížska pořádá po třech letech konferenci Židé a Morava. Hlavním tématem 27. ročníku, který se uskuteční ve středu 9. listopadu, jsou poslední roky židovských komunit na Moravě a ve Slezsku před transporty. Konference je určena nejen odborníkům, ale i široké veřejnosti, sdělila ČTK mluvčí muzea Martina Malá.

Konference se uskuteční od 08:45 do 16:00 v konferenčním sále v budově muzea na kroměřížském Velkém náměstí. Letos poprvé ji pořadatelé zaměřují na nějaké výročí. „Vybrali jsme smutnou připomínku transportů židovských obyvatel našich zemí do ghetta Terezín. Kroměřížští Židé tam byli transportováni na přelomu června a července 1942,“ uvedl historik Muzea Kroměřížska Petr Pálka.

SOUVISEJÍCÍGalerie v Brně vystavuje návrhy židovského muzea, včetně vítězné koncepce

Vystoupit však mohou i badatelé, kteří se ve svých příspěvcích nedrží vybraného tématu. „Tím je podpořena tradiční a ceněná pestrost naší akce. Vedle posledních roků židovských komunit na našem území tak přednášející pojednají rovněž o židovských podnikatelích, publicistice, památkách a soužití s většinovým křesťanským obyvatelstvem,“ doplnil Pálka.

Poslechnout si příspěvek a diskutovat s odborníky může přijít kdokoliv, kdo se zajímá o dějiny a život židovského obyvatelstva na Moravě a ve Slezsku. Na letošní ročník se podle organizátorů přihlásilo 15 přednášejících z celé České republiky. Zastoupena je například Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy, Židovské muzeum v Praze, Moravský zemský archiv v Brně, Městské muzeum Valašské Klobouky a nechybí ani pořádající Muzeum Kroměřížska a soukromí badatelé.

„Konference se těší trvalému zájmu odborné veřejnosti. Z tradice jejích sedmadvaceti ročníků vyplývá, že zaujímá významné místo v oblasti zkoumání židovské problematiky,“ uvedla ředitelka Muzea Kroměřížska Martina Miláčková. Všechny příspěvky budou zveřejněny v publikaci Židé a Morava XXVII, který vyjde do roka od konání konference.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – Kroměříž

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář