Muzeum pašijových her v Hořicích na Šumavě vystaví první partituru k představení

Hořice na Šumavě – Muzeum pašijových her v Hořicích na Šumavě na Českokrumlovsku od května vystaví první partituru k představení. Partituru z roku 1935 u sebe uchovávala rodina z Hořic a nyní ji věnovala Společnosti pro zachování Hořických pašijových her. V tiskové zprávě o tom informoval Turistický spolek Lipenska. Hry se konají každé léto v místním amfiteátru a v Hořicích mají tradici dlouhou přes 200 let.

Jako autor partitury je uveden Ludvík Schmidt. „Tento skladatel a dirigent byl v roce 1933 pověřen novým zpracováním sborových a hudebních doprovodů Hořických pašijových her. Z historických pramenů víme, že podle těchto partů hráli členové českobudějovického česko-německého symfonického orchestru,“ uvedl předseda Společnosti pro zachování Hořických pašijových her Miroslav Kutlák.

SOUVISEJÍCÍKlášterní knihovna v Broumově je do odvolání zavřená, probíhá inventarizace knih

Ochotníci v těchto dnech začínají zkoušet na 31. ročník tamních pašijových her, které ztvárňují novozákonní epos o životě, smrti, ukřižování, zmrtvýchvstání a nanebevstoupení Ježíše Krista. Pašijové hry mají v Hořicích na Šumavě tradici od roku 1816. Autorem textu divadelní hry byl místní tkadlec a sběratel Paul Gröllhesl. V roce 1893, kdy byla v Hořicích otevřena budova pašijového divadla, představení zhlédlo na 30.000 diváků.

Hořické pašijové hry usilují o zápis na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. „Aktuálně netrpělivě čekáme na schválení a zápis do Národního Seznamu kulturního dědictví tradiční lidové kultury,“ uvedl Kutlák. V současnosti v Česku pašijové hry připravují už jen v České Lípě a Žďáru nad Sázavou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 12. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – Hořice na Šumavě

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář