Muzeum regionu Boskovicka otevřelo výstavu o kardinálu Špidlíkovi

Boskovice (Blanensko) – Boskovického rodáka kardinála Tomáše Špidlíka, který by se letos v prosinci dožil 100 let, připomíná výstava v Boskovicích na Blanensku. Ve čtvrtek začala v Muzeu regionu Boskovicka. Nabízí kardinálův životopis, fotografie i obrazy a předměty z jeho pozůstalosti, řekla ČTK ředitelka muzea Dagmar Hamalová. V Boskovicích výstava potrvá do 23. února, potom bude putovat po České a Slovenské republice. Kardinál Špidlík zemřel v roce 2010.

Výstava nazvaná Z celého srdce byla k vidění od 8. října do 4. listopadu v Senátu, potom byla v pražském kostele sv. Ignáce. „V rozšířené verzi je nyní k vidění v Boskovicích, kde se Špidlík narodil. Výstava představuje nejen biografii kardinála Špidlíka, ale také fotografie dokumentující jeho život a dílo. Součástí jsou vzpomínky jeho žáků a zajímavou část tvoří výtvarné obrazy a také předměty z pozůstalosti otce kardinála, které přiblíží jeho život v cizině,“ vyjmenovala Hamalová (KDU-ČSL), která je také zastupitelkou Boskovic. Součástí výstavy je také kardinálova knihovna, u které mají návštěvníci možnost si ve sluchátkách vyslechnout kardinálovy promluvy.

Boskovice si letos připomínají stoleté výročí Špidlíkova narození několika akcemi. Naproti jeho rodnému domu odhalily památník za 600.000 korun, připomněla senátorka a zastupitelka Boskovic Jaromíra Vítková (KDU-ČSL). Uskutečnily se také výstavy, koncerty a besedy.

Špidlík se narodil v Boskovicích 17. prosince 1919 a zemřel 16. dubna 2010 v Římě. Patřil k nejvýznamnějším českým teologům žijícím v zahraničí a byl považován za znalce spirituality křesťanského Východu. V roce 1998 vyznamenal Špidlíka tehdejší prezident Václav Havel Řádem T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva. Česká biskupská konference mu v roce 2002 udělila Řád sv. Cyrila a Metoděje za celoživotní dílo, o rok později převzal nejvyšší italské vyznamenání v oblasti kultury a umění – Zlatou medaili za zásluhy o kulturu a umění.

Kardinálem jmenoval Špidlíka v roce 2003 papež Jan Pavel II. Jezuitský duchovní se tak po Miloslavu Vlkovi stal 21. kardinálem z českých a moravských diecézí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 7, prosince 2019  Foto: CC Seach – kardinál Špidlík

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář