Muzeum Šoa v Paříži otevřelo výstavu o perzekuci homosexuálů a leseb v Evropě

Paříž – Muzeum Šoa v Paříži dnes otevřelo novou výstavu o útlaku a stigmatizaci homosexuálů a leseb za nacistického Německa i v jiných obdobích moderních evropských dějin. Přes příběhy slavných i neznámých lidí, policejní záznamy nebo fotografie přibližuje osudy těchto menšin od konce 19. století až po poslední soudní spory.

„Memoriál (holocaustu) je mezi prvními, kdo se věnují tématu homosexuálů a leseb formou výstavy,“ uvedl ředitel muzea Jacques Fredj a zdůraznil poslání muzea odkrývat „všechna témata spojená se stereotypy“, píše AFP.

Výstava poukazuje na rozdíly v přístupu k těmto menšinám jak v průběhu dějin, tak v jednotlivých zemích, ale i na rozdíly v chování lidí. Ještě před rokem 1933, než se v Německu stal kancléřem Adolf Hitler, byly tresty za homosexualitu v Německu, Rakousku a Británii přísnější, než třeba ve Francii a Itálii. Paradoxně je to ale v Berlíně, kde vyšlo jedno z prvních děl na obranu homosexuality od lékaře židovského původu Magnuse Hirschfelda, jenž patří mezi zakladatele moderní sexuologie.

Nacistický režim si podle muzea vedl záznamy o 100.000 homosexuálech, polovina z nich byla potrestána a pět až 15 tisíc jich nacisté odeslali do koncentračních táborů, kde většina z nich zemřela. V táborech byli homosexuálové označováni růžovým trojúhelníkem, který je jedním ze symbolů výstavy. Mezi exponáty je také zpráva policie o pařížské rezidenci Hôtel de Marigny, kde se scházeli homosexuálové včetně spisovatele Marcela Prousta nebo udavačský dopis z Německa, kde pisatel upozorňuje na soužití dvou mužů, kteří „žijí jako muž a žena“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 17. června 2021 Foto: Wikimedia Commons – Muzeum Šoa v Paříži

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář