Myanmarská armáda od loňského převratu zničila nejméně 47 kostelů

Myanmarská armáda od loňského převratu při svých útocích v převážně křesťanských státech Čin a Kaja zničila nejméně 47 kostelů a více než tucet dalších budov patřících církvi. Vyplývá to ze zveřejněné zprávy lidskoprávní organizace.

Organizace The Irrawaddy s odkazem na Chin Human Rights Organization a Karenni Human Right Organization uvedla, že mezi únorem 2021 a lednem 2022 bylo ve státě Čin zničeno asi 35 kostelů a 15 přidružených církevních budov a dalších asi 12 ve státě Kaja. 

SOUVISEJÍCÍKněží v Myanmaru jsou nuceni opustit své farnosti a ukrývat se v džungli 

Křesťané tvoří většinu ve státě Čin, který sousedí s Indií, a podstatnou část obyvatel státu Kaja, který sousedí s Thajskem. Země jihovýchodní Asie, dříve známá jako Barma, trpí v důsledku různých občanských válek od roku 1948 politickou nestabilitou. 

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Konflikt mezi armádou země, známou jako Tatmadaw, a milicemi etnických menšin eskaloval po vojenském převratu, který proběhl 1. února 2021, protože etnické milice morálně podporovaly prodemokratické demonstranty.

Portál Christian Post informuje, že od konce minulého roku vojenská junta provádí dělostřelecké a letecké útoky na civilní oblasti ve státech Čin a Kaja kvůli silnému odporu místních obyvatel.  

Statisíce civilistů, mnozí z nich křesťané, byly vysídleny kvůli eskalaci konfliktů. Křesťané tvoří něco málo přes 7 % většinového buddhistického národa.

Myanmar je na 12. místě na seznamu organizace Open Doors, která každoročně připravuje řebříček 50 zemí, kde křesťané čelí nejtěžšímu pronásledování. Úroveň pronásledování v Myanmaru je „velmi vysoká“ kvůli buddhistickému nacionalismu. Americké ministerstvo zahraničí dalo Myanmar na seznam „zemí vzbuzující zvláštní obavy“ kvůli hrubému porušování náboženské svobody.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 29. dubna 2022 Foto: screenshot YouTube – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář