Myslibořická farnost zbourá faru, aby měla místo na nové sociální byty

Myslibořice – Římskokatolická farnost Myslibořice na Třebíčsku začne stavět sociální byty. Aby na ně měla místo, zbourá zchátralou faru. Demolici budou farníci dělat svépomocí. Farář Tomáš Holcner si kvůli ní udělal strojnický průkaz na bagr. ČTK řekl, že šest nových bytů by mělo být dokončených na konci roku 2025.

„Demolovat faru pro mě bude zvláštní,“ přiznal Holcner. „Ale zase je to s tou vizí, že něco starého škaredého musí ustoupit něčemu novému a pěknému. To tak v životě chodí,“ řekl.

SOUVISEJÍCÍFarnost v Jaroměřicích nad Rokytnou chce stavět sociální byty

Náklady na stavbu bytů i s nutným bouráním odhadl Holcner na 24 milionů korun. Většinu z nich pokryje farnost z dotace ministerstva pro místní rozvoj. Získala 22,5 milionu korun s podmínkou, že byty budou pro sociální bydlení sloužit alespoň 20 let.

Čtyři byty budou stát na místě desítky let nevyužívané fary, další dva budou stát místo hospodářského stavení. S velikostí 70 čtverečních metrů a dispozicí 2+1 nabídnou důstojné bydlení pro lidi v bytové nouzi. „Podepsal jsem memorandum o spolupráci s panem (Petrem Jaškem) ředitelem Oblastní charity Třebíč, protože musíme garantovat, že dům bude pořád obsazen. A už mám zprávu, že zájemci o bydlení se hledají, už mají dvě písemné žádosti od těch, kteří prosí, aby se do toho programu mohli zapojit,“ řekl Holcner. Spolupracovat na využití sociálních služeb podle něho bude možné i s Diakonií Českobratrské církve evangelické, která má v Myslibořicích své středisko.

Fara není památkově chráněná, na její zbourání už je vystavené povolení. Do měsíce začne odborná firma rozebírat její střechu, pak bude kvůli úspoře nákladů pokračovat svépomocná demolice.

Výběrové řízení na dodavatele stavby bytů vypíše farnost během dvou měsíců, aby mohly práce ještě letos začít. „Někdo v tom vidí dům, šest bytů a zhodnocení majetku. Já v tom vidím něco úplně jiného – šest lidských příběhů, šest lidí, kteří jsou třeba v nějaké nezaviněné sociální nouzi, nemohou si dovolit svoje bydlení a hledají, kde budou bydlet. A my jim můžeme pomoct. Vidím v tom opravdové milosrdenství, charitu, jsem přesvědčen, že právě to od církve dneška lidé očekávají. Tak svatá Anežko, přimlouvej se za nás, ať toto dílo zdárně zrealizujeme a dokončíme!“ dodal Holcner.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. června 2024 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář